Patru adolescenţi din Franţa şi-au executat şi incendiat un prieten

Patru tineri cu vârste cuprinse între 15 şi 17 ani au mărturisit că au executat un prieten de aceeaşi vârstă cu două gloanţe în cap, după care i-au ars cadavrul într-o pădure din vestul Franţei, deoarece se temeau că acesta îi va denunţa pentru o spargere, relatează AFP.
Romania TV
30 mart. 2012, 05:05
Patru adolescenţi din Franţa şi-au executat şi incendiat un prieten

Presupuşii autori au fost conduşi joi la Palatul de justiţie din Rouen, în nord-vestul Franţei, pentru a fi inculpaţi.

În cursul serii, cei patru minori au fost inculpaţi pentru asasinat şi plasaţi în detenţie, potrivit unei surse apropiate anchetei.

„Este vorba despre un asasinat, ceva premeditat”, a declarat anterior procurorul din Rouen, Michel Senthille. „Avem mărturii şi elemente materiale”.

Corpul victimei lor, un adolescent de 17 ani, a fost descoperit în noaptea de luni spre marţi de agenţi ai Oficiului naţional de vânătoare.

Descoperirea la faţa locului a telefonului mobil al victimei şi a unei bucăţi din cardul său bancar a permis jandarmilor să determine contactele sale.

„L-au atras într-o adevărată capcană”, a declarat locotenent-colonelul Hugues Jeannin, de la jandarmeria din Rouen.

Arestaţi marţi, la câteva ore după comiterea faptelor, cei patru tineri au afirmat că au decis să scape de prietenul lor pentru că se temeau că îi denunţă pentru o spargere desfăşurată la începutul lui martie.

Arma utilizată, de calibru 5,5 milimetri, provenea de la această spargere şi a fost găsită la indicaţia suspecţilor.

Conform primelor elemente ale anchetei, tinerii şi-au programat „execuţia”. Ei şi-au sunat luni viitoarea victimă „de mai multe ori” pe telefonul mobil, iar unul dintre ei a venit să o caute cu un scuter pentru a o conduce la locul crimei, potrivit locotenent-colonelului Hugues Jeannin.

După sosirea victimei, aceştia au aşezat-o pe o buturugă şi i-au tras două gloanţe în ceafă, apoi i-au stropit cadavrul cu benzină şi i-au dat foc, a precizat Valerie Cadignan, procurorul din Dieppe.

„Cele două focuri au fost trase de persoane diferite şi unul singur a fost mortal”, a precizat ea.

Alexandre „a fost executat cum se execută un câine”, a declarat Anna Castaldo, mama victimei, părăsind Palatul de justiţie din Rouen.

Cei patru tineri, care locuiesc în oraşul La Feuillie sau în împrejurimi, nu aveau antecedente judiciare.

Inculpaţii au fost duşi la diferite închisori din regiune şi riscă o pedeapsă de 20 de ani de detenţie, din cauză că sunt minori.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Fotbalistul celebru care a recunoscut că ”discută” cu iubita unui alt sportiv. Dezvăluirea bizară făcută de acesta: ”Mă place mai mult”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Tabel pensii anticipate parțiale în 2025: penalizări exacte, de la 1 lună la 5 ani. Cât pierzi lunar
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Planul lui Trump pentru România. Urmează o perioadă cruntă
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje