Patru medalii şi locul 3 pe naţiuni pentru lotul feminin de matematică al României

Echipa României, prezentă la a treia ediţie a Olimpiadei Europene de Matematică pentru Fete, a cucerit patru medalii: două medalii de aur, o medalie de argint şi o medalie de bronz. Graţie acestei performanţe, România a ocupat locul 3 în clasamentul pe naţiuni, se arată într-un comunicat al Ministerului Educaţiei.
Romania TV
15 apr. 2014, 19:20
Patru medalii şi locul 3 pe naţiuni pentru lotul feminin de matematică al României

Echipa României a fost compusă din patru eleve de la Liceul Internaţional de Informatică din Capitală: Simona Diaconu (clasa a XI-a/medalie de aur), Andreea Măgălie (clasa a XII-a/medalie de aur), Silvia-Elena Pripoae (clasa a XII-a/medalie de argint) şi Marina Romina Ivan (clasa a XI-a/medalie de bronz). Atât Simona Diaconu, cât şi Andreea Măgălie sunt la a treia participare la această competiţie, fiind medaliate de fiecare dată. Simona Diaconu a obţinut aur, la toate cele trei prezenţe, iar Andreea Măgălie, argint, la primele două participări, şi aur la concursul din acest an. De asemenea, şi Silvia-Elena Pripoae a participat de două ori, la ambele prezenţe cucerind medalii de argint.

Ediţia din acest an a Olimpiadei Europene de Matematică pentru Fete s-a desfăşurat în perioada 10 – 16 aprilie, în Antalya, cu participarea a 23 de ţări europene şi a 6 ţări invitate, printre care SUA şi Japonia. Lotul României a fost însoţit de profesorii coordonatori Dan Schwarz şi Csapó Hajnalka.

Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete (EGMO) este un concurs internaţional similar ca structură cu Olimpiada Internaţională de Matematică (două probe scrise susţinute în două zile consecutive). Conform regulamentului competiţiei, o echipă este formată din 4 eleve. Ediţiile precedente au avut loc în Marea Britanie (2012) şi în Luxemburg (2013), palmaresul înregistrat de România fiind 4 medalii: o medalie de aur şi trei de argint, în 2012, respectiv o medalie de aur, două de argint şi una de bronz, în 2013.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Neli Lucescu dezvăluie secretul mariajului cu Mircea Lucescu! Când s-au cunoscut cei doi și cum se înțeleg după mai bine de 50 de ani împreună
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Iubitul Rodicăi Stănoiu rupe tăcerea după decizia INML. Cine ar fi internat-o pe fosta ministră la Psihiatrie. Erau sau nu căsătoriți?
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”