Patru nave de război ale NATO au părăsit Marea Neagră

Patru nave de război ale NATO care au participat la exerciţiile 'Breeze-2014' au părăsit apele Mării Negre, a indicat vineri o sursă din cadrul Statului Major al marinei militare ruse, citată de Interfax.
Alina Costache
25 iul. 2014, 08:09
Patru nave de război ale NATO au părăsit Marea Neagră

Grupul de nave format din fregata italiană ITS Aviere, fregata franceză Surcouf, dragorul de mine ITS Rimini din Italia şi nava britanică HMS Chiddingfold care au participat la exerciţiile Breeze-2014, pe coasta Bulgariei, au părăsit joi apele Mării Negre şi se află acum la Istanbul”, a precizat sursa menţionată.

Cele patru nave fac parte din Gruparea Navală Permanentă de Luptă împotriva Minelor din Mediterana (NATO Mine Counter-Measures Group 2 — SNMCMG2).

Simultan cu exerciţiile Alianţei Nord-Atlantice, Rusia a efectuat ample manevre militare implicând forţe ale Flotei sale la Marea Neagră, la care au participat 20 de nave de război şi nave auxiliare, peste 20 de avioane şi elicoptere, efective ale infanteriei marine şi ale artileriei de coastă.

Sursa Interfax a amintit că, în conformitate cu prevederile Convenţiei de la Montreux, navele de război ale statelor neriverane pot să staţioneze în Marea Neagră nu mai mult de 21 de zile.

DailyBusiness
ANAF îi cere lui Klaus Iohannis aproape un milion de euro pentru imobilul din Sibiu
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Ce a pățit, într-un cartier din București, polițistul erou care l-a salvat de la bătaie pe livratorul asiatic. Andrei Jianu nu e la prima ispravă
Capital.ro
Marele actor a murit! Lumea l-a iubit enorm. Îi făcea pe toți să râdă. Adio, maestre!
Playtech.ro
Cum poți obține pensia de urmaș în 2025. Ce documente sunt necesare pentru dosar
Adevarul
Dezertorii vin în ajutorul armatei ucrainene
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
Tragedie pe calea ferată! Un bărbat și o femeie au murit după ce mașina în care se aflau a fost lovită de tren, în Satu Mare
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Aflat la un restaurant din Sibiu, David Popovici i-a șocat pe cei care se aflau în preajma lui. Cum s-a comportat
MediaFlux
Cu cât s-au majorat tarifele la rovinietă și taxa de pod! Cresc și amenzile
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Pensionarii din Romania, luati prin surprindere! Rasturnare de situatie la PUNCTUL DE PENSIE