Patru români au reuşit să fure aproximativ 700.000 de euro din bancomatele din Germania. Ce metodă au folosit hoţii

Patru români sunt acuzați de furt în Germania. Aceștia au furat 662.630 de euro din mai multe bancomate din Berlin. Furturile au avut loc în perioada octombrie 2018-2019, iar procesul în care sunt judecați românii au început pe 4 mai.  
Romania TV
06 mai 2020, 09:45
Patru români au reuşit să fure aproximativ 700.000 de euro din bancomatele din Germania. Ce metodă au folosit hoţii

Presupusul șef al bandei, un român în vârstă de  39 de ani, electrician, care deține și pașaport german, a fost plasat în spatele unui perete din sticlă antiglonț în sala de judecată. Un alt bărbat, în vârstă de 36 de ani, este expertul tehnic al grupului. În timp ce alți doi, în vârstă de 26 și 52 de ani, erau șoferii grupului și aveau rolul de a avertiza restul echipei dacă prin zonă apărea un trecător.

Citește și: O bătrână din Galaţi a fost jefuită în plină stradă. Hoţul a fost prins şi reţinut de către poliţişti

Anchetatorii susțin că românii foloseau metoda „jackpotting”, un program de calculator și un stick USB cu malware. Au furat astfel toate bancnotele din 25 de bancomate și au mai avut alte 12 tentative nereușite.

Loviturile au avut loc între octombrie 2018 și octombrie 2019, când doi membri ai bandei au fost arestați. Ceilalți doi au fugit în România, dar au fost prinși și extrădați.

Potrivit rechizitoriului, românii au furat 18.000 de euro dintr-un bancomat de pe Kurt-Schumacher-Damm, 42.640 de euro din altul de pe Müllerstrasse. Numai în noaptea de 14 spre 15 octombrie 2018 au reușit să fure din cinci bancomate din care au extras 130.600 de euro. Pe 8 martie 2019, dintr-un singur bancomat au furat 76.600 de euro. În total, cei patru români au furat 662.630 euro.

Potrivit anchetei, românii furnizau malware bancomatelor și astfel preluau controlul asupra computerului bancomatului activând funcția de plată.

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
De ce te mușcă ușor câinele tău de mână. Puțini proprietari știu
Capital.ro
Decizie pentru numerar. Cetățenii nu mai pot accesa conturile. Nu mai pot retrage cash: Oamenii sunt la mâna lor...
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Gestul devenit viral al unui agent de pază de la Beach, please!: „Definiția umanității”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Caz cutremurător. Jucătoare de tenis, ucisă din tată
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Un motociclist de 32 de ani a murit în urma unui accident rutier, în Cluj! Un adolescent a fost a fost transportat la spital
Cancan.ro
NU E O GLUMĂ! Cât costă o cameră la Iaki, hotelul lui Gică Hagi din Mamaia Nord, în iulie 2025
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Noua TAXĂ care se pregătește în România. Proprietățile vor fi suprataxate. Românii care vor contribui mai mult la stat.
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Cod de restricție pe spatele permisului auto. Ce diferență impune UE pentru șoferi
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți