PDL va informa europarlamentarii privind decizia USL în cazul autostrăzii Sibiu-Piteşti

PDL Vâlcea va informa Parlamentul European şi Comisia Europeană despre acţiunile ministrului pentru Proiecte de Infrastructură şi Investiţii Străine, Dan Şova, cu privire la scoaterea din proiectele guvernamentale a autostrăzii Sibiu-Piteşti, tronson cu finanţare europeană, transmite Agerpres.
Filip Stan
10 dec. 2013, 08:59
PDL va informa europarlamentarii privind decizia USL în cazul autostrăzii Sibiu-Piteşti

‘Modul cum se fac în România autostrăzi trebuie adus la cunoştinţa europenilor, pentru că domnul Şova este ministru într-un stat comunitar şi nu poate face ce-l taie capul pentru a favoriza grupuri de interese care vor să facă drumuri prin alte zone’, a declarat preşedintele PDL Vâlcea, Romulus Bulacu.

Democrat-liberalii condamnă şi ‘declaraţiile confuze’ ale preşedintelui CJ Vâlcea, Ion Cîlea, în legătură cu autostrada Sibiu-Piteşti.

‘Preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea continuă seria confuziilor grave care încep să abunde din partea actualului Guvern. Ion Cîlea, preşedintele PSD Vâlcea şi preşedinte al Consiliului Judeţean Vâlcea, a ieşit public cu o afirmaţie care, dacă nu este rodul unei rele intenţii voite, demonstrează clar modul defectuos în care vede strategiile de dezvoltare ale judeţului. Cităm ‘Eu nu pot decide, din funcţia de preşedinte al CJ Vâlcea, ce autostrăzi să se facă în România. Porţiunea Râmnicu Vâlcea-Sibiu este considerat drum secundar, nu pot să vă spun de ce, iar Piteşti-Curtea de Argeş-Râmnicu Vâlcea e drum principal’, a spus Cîlea. Organizaţia Judeţeană a PDL condamnă cea mai controversată mişcare în strategia prezentată săptămâna aceasta de către Guvern, scoaterea autostrăzii Râmnicu Vâlcea – Sibiu de pe harta proiectelor prioritare până în 2018 şi îşi exprimă nemulţumirea privind modul în care această problemă este tratată de preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Ion Câlea’, a mai spus Bulacu.

VEZI SI:

Ponta, despre Autostrada Transilvania: S-au pierdut zece ani din prostie şi din lipsă de inteligenţă

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
La aproape un an de la despărțirea de iubit, celebra jucătoarea de tenis a refuzat o cerere în căsătorie. De la cine a venit aceasta
Capital.ro
Cod Rutier 2025. Șoferii care trebuie să ajungă la RAR. Se omologhează neapărat. Modificările care aduc amenzi
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu