Percheziţii în Bucureşti, Ilfov şi Bihor, într-un dosar de evaziune fiscală de 500.000 de euro

Poliţiştii fac, miercuri dimineaţă, cinci percheziţii în Bucureşti, Ilfov şi Bihor, într-un dosar în care sunt cercetate 20 de persoane, dintre care cinci au fost arestate, fiind acuzate de spălare de bani şi evaziune fiscală de aproximativ 500.000 de euro, informează Poliţia Capitalei.
Romania TV
22 aug. 2012, 05:56
Percheziţii în Bucureşti, Ilfov şi Bihor, într-un dosar de evaziune fiscală de 500.000 de euro

„Percheziţiile au fost dispuse ca urmare a extinderii cercetărilor asupra a douăzeci de persoane, dintre care cinci sunt arestate preventiv, într-un dosar penal ce priveşte săvârşirea infracţiunilor de evaziune fiscală şi spălare de bani”, se arată într-un comunicat de presă al Poliţiei Capitalei.

Persoanele cercetate sunt acuzate că, în perioada mai – noiembrie 2010, în calitate de administratori sau împuterniciţi, prin intermediul mai multor societăţi comerciale, au înregistrat în contabilitate cheltuieli care nu au avut la bază operaţiuni reale, „o practică evazionistă des întâlnită la nivel naţional”, a precizat sursa citată.

Prin acest mod de operare, învinuiţii diminuau obligaţiile fiscale, respectiv TVA şi impozitul pe profit, prejudiciul creat bugetului de stat fiind estimat la aproximativ 500.000 de euro.

Veniturile obţinute prin evaziune fiscală au fost introduse de către aceştia în circuite financiare succesive fictive, astfel încât sumelor de bani să ajungă în conturi personale sau în cele ale unor societăţi comerciale.

Percheziţiile sunt desfăşurate de către ofiţerii Serviciului de Investigare a Fraudelor din Poliţia Capitalei, sub coordonarea Parchetului Tribunalului Bucureşti, cu sprijinul Serviciului de Investigare a Fraudelor din IPJ Bihor şi al Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Bogdan de la Ploiești, filmat în timp ce țipă la Vanessa în plină stradă: ”Mai are puțin și o bate” | VIDEO
Fanatik.ro
Veste șocantă! Fostul fotbalist, campion în SuperLiga României, a murit la doar 45 de ani
Capital.ro
Schimbare semnificativă în procesul de inspecție al clădirilor. Administratorii pot compara în timp real evoluția fisurilor și a problemelor structurale
Playtech.ro
Ce salarii vor avea preoții după noua lege a salarizării. Grila completă a veniturilor
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
Femeile ies mai devreme la pensie. Modificările aduse de noua lege și cum se aplică
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România