Percheziţii în Capitală: două persoane reţinute pentru proxenetism

Două persoane au fost reţinute de poliţişti, sub acuzaţia că ar fi înlesnit practicarea prostituţiei în cazul mai multor femei, în mai multe apartamente situate în sectoarele 3 şi 4 din Bucureşti, informează vineri DGPMB.
Iulian Tudor
30 aug. 2019, 09:23
Percheziţii în Capitală: două persoane reţinute pentru proxenetism

Potrivit unui comunicat al DGPMB, poliţişti din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4, au pus în aplicare cinci mandate de percheziţie, într-un dosar privind săvârşirea infracţiunii de proxenetism.

„Din datele şi probele administrate de poliţişti din cadrul Serviciului Investigaţii Criminale – Poliţia Sectorului 4, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4, în perioada martie – august 2019, a rezultat presupunerea rezonabilă că un bărbat şi două femei, cu vârste cuprinse între 20 şi 43 de ani, ar fi înlesnit practicarea prostituţiei mai multor femei, în mai multe apartamente situate pe raza sectoarelor 3 şi 4 din Bucureşti, fiind obţinute în acest fel diverse sume de bani”, precizează Poliţia Capitalei.

În urma investigaţiilor, a rezultat că bărbatul, de 43 de ani, ar fi închiriat şi pus la dispoziţie în vederea practicării prostituţiei mai multe locaţii şi ar fi închiriat o platformă online şi postat pe internet, pe site-uri de specialitate, anunţuri privind oferirea de servicii sexuale contra cost, fiind ajutat în acest sens de către o tânără, care aborda femei predispuse la practicarea prostituţiei şi intermedia telefonic legătura cu clienţii, precum şi de o altă femeie, care ar fi pus la dispoziţie unul dintre apartamente, obţinând astfel zilnic diferite sume de bani, în funcţie de numărul clienţilor.

Joi au fost puse în aplicare cinci mandate de percheziţie domiciliară, în urma cărora au fost găsite şi ridicate 60 de telefoane mobile şi peste 100 de cartele telefonice, precum şi un sistem de supraveghere video, ce ar fi fost folosite în activitatea infracţională.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de proxenetism, cu două persoane în stare de reţinere, urmând a fi prezentate magistraţilor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce au făcut Cristina Răduț și Ștefan Baiaram de la Universitatea Craiova înainte de cununie. Au dat cărțile pe față abia acum
Capital.ro
România a pierdut unul dintre cei mai mari medici. Prof. dr. Bogdan Marinescu, pionier al fertilizării in vitro, s-a stins din viață
Playtech.ro
Meseriile neașteptate spre care s-au orientat foștii programatori în ultimii ani. Unii câștigă mai mult decât înainte
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Gheorghe Hagi a dezvăluit care este cel mai mare regret: ”Ghinion”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?