Percheziţii în cinci judeţe şi în Bucureşti la persoane suspectate că au transportat ilegal peste 100 de migranţi peste graniţă

Mai multe percheziţii au loc, joi dimineaţă, în Bucureşti şi în judeţele Botoşani, Dolj, Giurgiu, Sălaj, Timiş, la persoane suspectate că, timp de câteva luni, au transportat ilegal peste graniţă peste o sută de migranţi. În decembrie anul trecut, poliţiştii din Arad au descoperit ascunşi într-o cisternă înmatriculată în Sălaj peste 40 de migranţi, între care şi 18 copii.
Romania TV
26 ian. 2017, 05:43
Percheziţii în cinci judeţe şi în Bucureşti la persoane suspectate că au transportat ilegal peste 100 de migranţi peste graniţă

Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Arad, sub coordornarea procurorilor DIICOT Arad, fac 25 de percheziţii în judeţele Botoşani, Dolj, Giurgiu, Sălaj, Timiş şi în municipiul Bucureşti, la persoane bănuite de constituire a unui grup infracţional organizat şi trafic de migranţi, scrie News.ro.

În judeţul Timiş descinderile au loc în localităţile Izvin, Remetea Mare şi Timişoara. De altfel, unul dintre liderii grupării locuieşte la Izvin.

”Din cercetări a reieşit că, în perioada august – decembrie 2016, grupul infracţional organizat, specializat în traficul de migranţi, pe relaţia Turcia – România – Ungaria, ar fi introdus fraudulos în ţară, de mai multe ori, peste 100 de persoane, cetăţeni sirieni, irakieni, turci, afgani şi marocani, pe care, ulterior, ar fi încercat să îi treacă fraudulos peste frontiera româno-maghiară, destinaţia finală fiind Germania”, arată Poliţia Română.

Pe parcursul investigaţiei, au fost depistate cinci transporturi de migranţi, în unul din cazuri, 42 de persoane, între care 18 copii, fiind găsite ascunse într-o cisternă, precizează Poliţia.

Potrivit unor surse din rândul anchetatorilor, în luna decembrie, poliţiştii de frontieră de la Vărşand, judeţul Arad, au descoperit ascunşi într-o cisternă înmatriculată în judeţul Sălaj 42 de migranţi, între care 18 copii, cel mai mic având două luni. Migranţii proveneau din Maroc şi Irack şi voiau să ajungă în Europa de Vest.

Sursele citate mai spun că gruparea era organizată pe mai multe paliere: de racolare, de cazare şi de transport.

Vor fi puse în executare 20 de mandate de aducere, suspecţii urmând să fie duşi la audieri la sediul DIICOT Arad.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Problemele medicale cu care se confruntă o cunoscută tenismenă. A decis să nu mai ascundă nimic
Capital.ro
Călin Georgescu i-ar putea lua locul lui Ilie Bolojan? George Simion face noi dezvăluiri: E o chestiune logică
Playtech.ro
Ce este recesiunea economică şi cum afectează cetăţeanul de rând. Ce trebuie să faci ca să nu pierzi bani
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
Fotbalistul Generației de Aur, suspendat 6 luni de Mircea Lucescu pentru că a luat o boală cu transmitere sexuală
MediaFlux
Izvorul Tămăduirii 2026. Tradiții și miracole în Vinerea Luminată. Ce este interzis și ce este obligatoriu astăzi
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj