Pericol extrem pe autostrăzi! Ce au descoperit poliţiştii la un control de rutină

Şaptesprezece şoferi care se aflau sub influenţa consumului de cocaină, cannabis sau a unor substanţe stupefiante au fost prinşi, în ultima lună, de poliţiştii Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale din Poliţia Română.
Iulian Tudor
22 feb. 2019, 17:19
Pericol extrem pe autostrăzi! Ce au descoperit poliţiştii la un control de rutină

Potrivit Poliţiei Române, în toate cele 17 cazuri de şoferi prinşi pe autostrăzi, poliţiştii au întocmit dosare penale pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. Totodată, poliţiştii au dispus măsura reţinerii permisului de conducere şi eliberarea dovezii înlocuitoare, fără drept de circulaţie.

În urma testării cu aparatul DrugTest, a rezultat că 12 dintre aceştia ar fi consumat cannabis.

Astfel, în noaptea de 20 spre 21 ianuarie, la kilometrul 23 al Autostrăzii A1 Bucureşti – Râmnicu Vâlcea, a fost prinsă o persoană în timp ce se afla la volan sub influenţa cannabisului.

În noaptea de 3 spre 4 februarie, pe Autostrada A3 – Bucureşti – Braşov, la kilometrul 21, a fost depistată o persoană care conducea un autovehicul în timp ce se afla sub influenţa consumului de cocaină.

De asemenea, în 14 februarie, pe aceeaşi autostradă, la kilometrul 43, poliţiştii rutieri au oprit un autoturism, şoferul acestuia fiind supus testării cu aparatul DrugTest. Rezultatul a indicat prezenţa substanţelor psihoactive cocaină şi cannabis.

Aceleaşi substanţe au fost consumate şi de un alt conducător auto, prins de poliţişti, în aceeaşi zi, la kilometrul 244 al Autostrăzii A1, Râmnicu Vâlcea-Deva.

În 21 februarie, poliţiştii Biroului de Poliţie Autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva au observat un autoturism abandonat pe banda de urgenţă a autostrăzii, în zona kilometrului 303, pe sensul de deplasare Sibiu – Deva. Maşina avea avarii ce păreau a fi provenite dintr-un accident rutier. Şoferul, un tânăr de 19 ani din Sebeş, judeţul Alba, s-a prezentat la sediul poliţiei, unde a fost testat, rezultatul fiind pozitiv pentru cannabis.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend