Cartoful, „arma” românească pentru securitatea internaţională

România a fost şi are capacitatea de a fi exportator de securitate alimentară, a declarat duminică ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Valeriu Tabără, cu ocazia aniversării Zilei Mondiale a Alimentaţiei. 
Romania TV
16 oct. 2011, 09:10
Cartoful,

„România are capacitatea de a fi exportator de securitate alimentară, dacă combină armonios elementele de cercetare cu stiinţa, dar şi cu condiţiile naturale”, a precizat Tabără. Acesta a menţionat că, la ora actuală, România îşi asigura doar 50-60% din consumul alimentar, dar diferenţa va fi acoperită în perioada următoare.

Potrivit sursei citate, România este avantajată de noua reformă a Politicii Agricole Comune, care va asigura progresul, dar şi potenţialul agricol naţional.

„Consider că, prin noua PAC, agricultura României şi dezvoltarea rurală sunt asigurate prin proiectele comunitare cât şi prin cele naţionale. Important este ca politicile agricole ale României să aibă continuitate”, a adăugat Tabără.

Problema producţiei de alimente rămâne o provocare a agriculturii în întreaga lume deoarece este nevoie de o creştere a producţiei şi a calităţii produselor alimentare în condiţiile în care pentru anii 2050 este estimată o populaţie de 10 miliarde de oameni, iar competiţia pe piaţa de alimente se va accentua.

Reprezentantul FAO în România, Bogdan Bazgă, a subliniat faptul că România se alătură statelor lumii pentru combaterea sărăciei şi asigurarea securităţii alimentare, mai ales că la ora actuală, potrivit ONU, suferă de sărăcie 1,34 de miliarde de oameni, din care 35-38% sunt copii.

Acesta i-a premiat pe mai mulţi reprezentanţi din Ministerul Agriculturii, ANSVSA şi ai mediului academic pentru contribuţia lor în domeniu, oferindu-le o plachetă şi un tricou din partea FAO.

Şeful MADR a vizitat ulterior standurile celor 20 de producători agricoli care expun produse tradiţionale româneşti în curtea MADR, fiind întâmpinat cu pâine şi sare.

Ministerul Agriculturii a organizat duminică ‘Ziua Porţilor deschise la MADR’, pregătind şi un spectacol de cântece, poezie şi dansuri populare susţinut de copii. De asemenea, bucureştenii pot vizita duminică sediul Ministerul Agriculturii şi cabinetele demnitarilor.

Organizaţia Naţiunilor Unite pentru Alimentaţie şi Agricultură (FAO) celebrează duminică Ziua Mondială a Alimentaţiei (ZMA) şi a 66-a aniversare de la înfiinţarea organizaţiei.

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
A picat transferul așteptat la FCSB! Anunțul lui Gigi Becali
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
PAPARAZZI Ileana Badiu mai în formă ca niciodată după operație! Vedeta a trecut peste toate greutățile și a început să le care FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?