Peste 183.000 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 în România

Peste 183.000 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 în România, potrivit datelor puse la dispoziția CNCAV de către Institutul Național de Sănătate Publică, prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența vaccinărilor,
Romania TV
15 ian. 2021, 18:14
Peste 183.000 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 în România
Peste 183.000 de persoane s-au vaccinat împotriva COVID-19 în România

Puţin peste 16.057 de persoane s-au vaccinat vineri împotriva COVID-19 în România. Tururor le-a fost administrat vaccinul produs de Pfizer BioNTech, a anunţat Comitetul naţional de Coordonare a Activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19.

Potrivit datelor puse la dispoziția CNCAV de Institutul Național de Sănătate Publică, prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența vaccinărilor, număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech, începând cu data de 27 decembrie 2020, a ajuns la 183.669.

Conform datelor prezentate de CNCAV, număr de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (în ultimele 24 de ore) este de 68. Au fost reacții comune și minore, dintre care 24 de reacții de tip local şi 44 de reacții generale.

Citeşte şi: Pfizer adânceşte criza de vaccinuri din UE. Compania a anunţat că va reduce numărul de livrări către Europa

În total până acum au fost raportate 661 de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare, dintre care:
– 259 reacții locale cu durere la locul injectării;
– 402 reacții generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie);
O racţie este în curs de investigare, mai anunţă CNCAV.

Citeşte şi: Amendă de 5.000 lei pentru medicul de familie care l-a vaccinat pe primarul unei localități din Călăraşi deşi nu avea dreptul

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Cristi Borcea are un rival pe măsură. Marele sportiv care dorește să-l depășească pe român: ”Vreau 10 copii”
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Jucătorul Rapidului, luat la mișto de colegi din cauza relației cu Diana Șucu: ”Ce cred oamenii ăștia?!”
MediaFlux
Paștele pe Frontul de Est. Armata Română a sărbătorit în tranșee
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj