Rușii fug de înrolarea lui Putin cu iahturile. Aceștia au avut o surpriză neplăcută în Coreea de Sud

Din dorința de a evita apelul de a lupta împotriva Ucrainei, peste 20 de ruși au navigat în porturile Pacificului de Nord către Coreea de Sud.
Bianca Bocioacă
12 oct. 2022, 13:16
Rușii fug de înrolarea lui Putin cu iahturile. Aceștia au avut o surpriză neplăcută în Coreea de Sud

Un grup de ruși care voiau să scape de mobilizarea parțială a lui Putin au navigat cu un iaht spre Coreea de Sud. Un exod de militari din Rusia a fost remarcat de la anunțarea mobilizării din 21 septembrie. Cei mai mulți au fugit pe căi feroviare, rutiere și pe calea aerului, în Europa și în alte țări învecinate cu fosta Uniune Sovietică, precum Georgia, Azerbaidjan și Kazahstan.

Postul de radiodifuzor sud-coreean a anunjțat marți că cel puțin 21 de ruși au ajuns la bordul iahturilor în porturile sudice ale țării. Doar doi dintre aceștia au primit acordul de a intra, iar ceilalți au fost respinși deoarece autoritățile au identificat un scop „ambiguu”.

O îmbarcațiune cu cinci bărbați din Rusia a părăsit marți insula sud-coreeană Ulleung, unde se afla din 30 septembrie, după ce a navigat din orașul Gladivostok, din estul rusiei, conform unui oficial al Pazei de Coastă.

Citește și: Alertă nucleară, ruşii bombardează masiv de lângă centrala de la Zaporojie VIDEO

Rusia alungă tinerii cu vârste cuprinse între 20 și 30 de ani

Oficialul a declarat că iahtul se „adăpostește de vreme rea” și că oamenii de la bord au primit ajutoare, dar nu a precizat care este motivul pentru care nu li s-a permis intrarea.

Alte trei iahturi la bordul căruia se aflau bărbați cu vârste cuprinse între 20 și 30 de ani, a acostat în urmă cu câteva zile în orașul-port Pohang, conform KBS.

Un oficial al Ministerului Justiție a declarat că nu deține informații cu privire la cazurile de iahturi, dar, în general, rușii pot intra fără viză în țară, atâta timp cât au autorizație obținută în prealabil  prin sistemul electronic de autorizare de călătorie al Coreei de Sud.

Citește și: Nissan şi-a vândut fabrica din Rusia pentru un euro. „Am pierdut 687 milioane dolari”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Cât curent consumă aleșii noștri. Parlamentul României, facturi de se scurtcircuitează bugetul țării, lună de lună. Ce sume s-au dus la TAROM și în reparațiile Casei Poporului
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Cum arată un conac de 36.000 de euro în România: are opt camere, pivniţă şi teren de aproape 2.000 de mp
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mesajul sfâșietor transmis de mama Valentinei, femeia care și-a pierdut viața în urma unui lifting facial: „Cum să învăț să trăiesc fără tine?”
iamsport.ro
Un club din SuperLiga ar urma să fuzioneze cu altă echipă, iar mai mulți membri ai Generației de Aur ar fi așteptați să semneze: ”Ăsta e următorul pas”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR