Peste 50.000 de persoane au intrat în ţară, în ultimele 24 de ore. Câte persoane au intrat în carantină

Poliţia de Frontieră a anunţat faptul că, joi, au intrat în ţară 50.700 persoane, dintre care 27.200 din Ungaria. În punctele de trecere a frontierei se lucrează la capacitate maximă.
Romania TV
03 iul. 2020, 07:12
Peste 50.000 de persoane au intrat în ţară, în ultimele 24 de ore. Câte persoane au intrat în carantină

„În data 02.07.2020, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control aproximativ 91.300 persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 36.500 mijloace de transport (dintre care 14.400 automarfare). Pe sensul de intrare au fost aproximativ 50.700 persoane cu 19.900 mijloace de transport, iar pe cel de ieşire 40.600 persoane cu 16.600 mijloace de transport”, a ransmis, vineri, Poliţia de Frontieră.

Citeşte şi: Aproape 100.000 de oameni la graniţă, în ultimele 24 de ore. Câţi au fost trimişi în carantină

Din Ungaria, prin cele 11 puncte de trecere, a fost tranzitată de aproximativ 49.500 de persoane şi 22.400 de mijloace de transport (7.700 automarfare), din care pe sensul de intrare în ţară au fost aproximativ 27.200 de persoane cu 13.000 mijloace de transport.

În urma verificărilor suplimentare, au fost trimise spre izolare/carantină la locuinţă de către specialiştii Direcţiei de Sănătate Publică 1.143 de persoane.

Principalele puncte de trecere unde au fost dispuse astfel de măsuri sunt: P.T.F. Nădlac I – 186, P.T.F. Borş – 299, P.T.F. Nădlac II – 1.186, P.T.F. Petea – 300 etc.

„Politia de frontiera lucrează la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctelor de trecere, în prezent traficul derulându-se cu operativitate fără a se înregistra timpi de asteptare. În continuare recomandăm participanţilor la trafic tranzitarea tuturor punctelor deschise traficului internaţional, astfel încât să evităm apariţia suprasolicitărilor doar a unora dintre acestea”, a mai transmis Poliţia de Frontieră.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gigi Becali a ales ziua cea mare! Când va fi sfințită biserica de 20 de milioane de euro din Pipera
Capital.ro
EXCLUSIV. Dezvăluiri despre Călin Georgescu. Adevărul de la prezidențiale. Crin Antonescu: M-am speriat!
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi