Peste 700 de pompieri au intervenit în zonele cu INUNDAŢII din România

Peste 700 pompieri militari cu 150 mijloace tehnice au acționat, în ultimele 24 de ore, pentru limitarea și înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice periculoase, ca urmare a ploilor însemnate cantitativ la nivelul întregii țări.
Filip Stan
13 iun. 2016, 08:42
Peste 700 de pompieri au intervenit în zonele cu INUNDAŢII din România

Astfel, echipaje de salvatori au monitorizat zonele de risc și au intervenit în sprijinul autorităților locale și populației din județele Arad, Bihor, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Hunedoara, Ilfov, Tulcea și în București, unde au fost emise avertizări de Cod portocaliu de inundații.

Cu ajutorul motopompelor remorcabile și transportabile, structurile profesioniste pentru situații de urgență au fost angrenate în misiuni de evacuare a apei din 20 de case, 26 subsoluri, respectiv 55 curți și grădini, precizează IGSU. Totodată, s-a acționat pentru îndepărtarea arborilor căzuți din cauza vântului puternic.

Pentru eficientizarea acțiunilor orientate spre siguranța comunităților, la nivelul județelor vizate de vremea rea au fost activate grupele operative și suplimentate efectivele de intervenție.

Potrivit IGSU, în prezent, nu mai sunt înregistrate situații care să pună în pericol populația, efectele inundațiilor fiind înlăturate cu operativitate de către pompieri.

Începând cu ora 9,00 și-au încetat valabilitatea codurile portocalii de inundații, însă având în vedere că este în vigoare o atenționare Cod galben care vizează 19 județe din țară, peste 2.000 pompieri rămân la datorie și sunt pregătiți să intervină în sprijinul comunităților. Evoluția efectelor generate de acest tip de risc este permanent monitorizată prin Centrul Operațional Național din cadrul IGSU”, se arată în comunicat.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Victor Ponta anunță pe cine va susține în turul doi. Fostul lider PSD vrea alegeri anticipate
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Moneda românească din 2025, noua comoară a colecționarilor. Poți obține pe ea cel puțin 450 de lei, cum o descrie BNR
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Cardurile care vor fi interzise. Noile reglementări au fost anunțate
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
E oficial! Când începe vacanța de vară a elevilor în 2025 și cât durează, de fapt
Cancan.ro
Pensiile se livrează cu întârziere în luna mai. Dar avem și o veste bună pentru unii pensionari!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
George Simion a explicat cum îl va pune premier pe Georgescu: Pot schimba membrii Curţii Constituţionale şi ai serviciilor secrete
MediaFlux
Planul lui Simion de a-l aduce pe Călin Georgescu la conducerea țării. Declarațiile incredibile pentru Financial Times
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Alegeri 2025: confuzie generală – România votează, dar nu prea știe de ce