Pictorul Henry Mavrodin a murit

De-a lungul carierei, maestrul Mavridin a avut expoziţii personale în România, Italia, Suedia, Ungaria, Franţa.
Alina Costache
18 mai 2022, 23:27
Pictorul Henry Mavrodin a murit
Pictorul Henry Mavrodin a murit la vârsta de 84 de ani, anunţă miercuri Uniunea Artiştilor Plastici, într-o postare pe Facebook.

„Maestrul Henry Mavrodin a plecat să picteze în lumină înconjurat de îngeri. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, se arată în postarea UAP.

Directorul Muzeului Naţional al Ţăranului Român, Virgil Ştefan Niţulescu, deplânge la rândul său moartea lui Henry Mavrodin, „unul dintre cei mai cultivaţi artişti români”.

Doliu în lumea artei. A murit Felicia Donceanu, o respectată compozitoare premiată de Academia Română

„Ştiu că nu era simpatizat de toată lumea (cine e?)… Era, uneori, cinic, alteori, afişa un soi de aroganţă, iar cineva mi-a spus că ar fi fost arghirofil… Nu ştiu. Cert este că eu l-am cunoscut drept unul dintre cei mai cultivaţi artişti români. Avea spirit, citise biblioteci întregi şi văzuse marile muzee ale lumii, cu ochii şi cu mintea, era acasă la el în orice cultură, era un maestru în adevăratul sens al cuvântului şi a fost un demn urmaş al lui Corneliu Baba. Mare pierdere pentru arta românească! Dumnezeu să îl odihnească pe Henry Mavrodin!”, a scris miercuri Niţulescu pe Facebook.

Născut la 31 iulie 1937 în Bucureşti, pictorul Henry Mavrodin a urmat în perioada 1953-1957 Şcoala medie de Arte Plastice, iar între 1957-1963, Institutul de Arte Nicolae Grigorescu din Bucureşti.

A fost profesor de desen şi pictură la Universitatea Naţională de Arte Bucureşti (1991-2001), decanul Facultăţii de Istoria şi Teoria Artei Universitatea Naţională de Arte Bucureşti (1996-2001), profesor la Universitatea Naţională de Teatru şi Film din Bucureşti (2001-2006). A predat cursuri la Facultatea de Filologie, Universitatea din Bucureşti, la Universitatea de Arhitectură şi Urbanism Ion Mincu din Bucureşti.

PNL, în doliu! Un important om politic a murit la 63 de ani din cauza unui AVC

De-a lungul carierei a avut expoziţii personale în România, Italia, Suedia, Ungaria, Franţa. Are lucrări personale în Muzeul de artă contemporană, Moderna Museet din Stockholm, Suedia.

Pentru activitatea sa a fost distins cu prestigioase premii naţionale şi internaţionale. În 2019 a primit Ordinul Naţional „Serviciul Credincios” în grad de cavaler, decernat de preşedintele României.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Gigi Becali, „miracol” de Crăciun în Africa! Dezvăluiri inedite despre patronul FCSB și misiunea sa creștină din Rwanda și Uganda. Foto
Capital.ro
S-a stins o mare voce a muzicii populare. România e în doliu de Crăciun: N-a alergat după glorie, ci după dragostea publicului
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Boala de Crăciun. Afecțiunea de care se știe foarte puțin la momente festive
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend