Pierderi URIAŞE la Bursa de la Bucureşti în ultimele şapte zile. Care a fost cea mai slabă zi de tranzacţionare

Bursa de Valori de la Bucureşti (BVB) a pierdut în această săptămână peste 2 miliarde de lei din capitalizare, respectiv 1,5%. De asemenea, valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a înregistrat o scădere cu 30,2%.
Romania TV
21 iun. 2020, 14:36
Pierderi URIAŞE la Bursa de la Bucureşti în ultimele şapte zile. Care a fost cea mai slabă zi de tranzacţionare

Capitalizarea bursieră a ajuns la 142,114 miliarde de lei, în perioada 15 – 19 iunie, de la 144,287 miliarde de lei în săptămâna anterioară, arată datele publicate de BVB, preluate de Agerpres.

În această săptămână, tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 109,65 milioane de lei, faţă de 157,11 milioane de lei în perioada 8 – 12 iunie 2020.

Cea mai bună zi de tranzacţionare a fost luni, 15 iunie, când s-au consemnat 33,25 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, joi, 18 iunie, cu o valoare a tranzacţiilor de 9,04 milioane de lei.

Acţiunile OMV Petrom au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al Bursei de la Bucureşti, generând tranzacţii de 21,89 milioane de lei, dar şi o scădere de preţ cu 0,75%. În top 3 se mai află Banca Transilvania, cu schimburi de 16,68 milioane lei şi o scădere de 0,92% în ceea ce priveşte preţul acţiunilor, urmate de titlurile Nuclearelectrica, cu tranzacţii de 15,31 milioane de lei (-19,11%).

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile SIF Hoteluri (+13,04%), Condmag (+12,50%) şi Societatea de Construcţii Napoca (+11,63%).

La polul opus, cele mai mari scăderi au fost consemnate de acţiunile Nuclearelectrica, care au înregistrat un declin de 19,11%, urmate de cele ale Rompetrol Well Services (-12,84%) şi Grupul Industrial Electrocontact (-8,93%).

Violeta Alexandru, despre pensii: În iulie, vom avea datele de la Finanţe, în funcţie de care vedem ce poate susţine bugetul”

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Cine este și cum arată soția lui Florin Gardoș. Diana are o siluetă de invidiat și face furori în costum de baie
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend