Pierderi uriaşe la Manchester City. Conducerea nu este îngrijorată

Manchester City este unul dintre cele mai bogate cluburi din Europa, însă are şi pierderi pe măsură. Acestea sunt însă asumate de conducerea clubului, care susţine că erau programate.
Romania TV
18 nov. 2011, 20:59
Pierderi uriaşe la Manchester City. Conducerea nu este îngrijorată

Proprietar al clubului Manchester City din 2008, şeicul Mansour a făcut investiţii foarte mari la gruparea engleză, care este în sfârşit lider în Premier League. Gruparea la care este legitimat portarul român Costel Pantilimon stabileşte însă şi un record negativ în fotbalul englez: în exerciţiul financiar 2010/2011 a înregistrat pierderi uriaşe, de 194,9 milioane de lire sterline.

Cu toate acestea, oficialii celui de-al doilea club din Manchester nu par îngrijoraţi, explicând că sunt pierderi programate, luate în calcul în momentul în care şeicul Mansour, miliardar şi membru al familiei princiare din Abu Dhabi, a decis accelerarea strategiei de investiţii. Din 2008 şi până în prezent, Manchester City a investit peste 300 de milioane de euro în transferuri şi infrastructură.

„Aceste pierderi, care erau prevăzute în momentul în care s-a decis accelerarea strategiei de investiţii, nu se vor repeta la acest nivel, în viitor”, a declarat Graham Wallace, directorul general al clubului.

Pe de altă parte, cifra de afaceri a clubului Manchester City a atins suma de 153,2 milioane de lire sterline, depăşind pentru prima dată pragul de 150 milioane de lire, graţie, în principal, unei creşteri cu 27,4 la sută a sumelor obţinute din drepturile TV, până la 80,2 milioane de euro, şi cu 49,7 la sută a veniturilor comerciale, până la 56,5 milioane de euro.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cornel Dinu, prietenul de o viață al lui Mircea Lucescu, n-a mai ieșit din casă de doi ani! Cum se numește boala rară de care suferă legenda lui Dinamo
Capital.ro
Vor primi buletin electronic cu cip. Decizia statului român pentru moldoveni: Regret enorm că am ajuns aici
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
Cum l-au extras comandourile SEAL pe pilotul american rănit în Iran, de la 2.100 de metri altitudine: strategia secretă a CIA
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
Se dau 1000 de lei pe lună pentru tinerii din România. Ministerul Muncii a făcut anunțul
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj