Planul de pregătire a spitalelor pentru epidemia de coronavirus. Operaţii mai puţine şi „folosirea chibzuită” a materialelor

Jurnaliştii România TV au publicat în exclusivitate planul de pregătire a spitalelor din România pentru epidemia de coronavirus. Ordinul semnat de ministrul Sănătăţii, Victor Costache, prevede diminuarea numărului de operaţii, precum şi folosirea "chibzuită" a materialelor din unităţile medicale.
Romania TV
18 mart. 2020, 20:31
Planul de pregătire a spitalelor pentru epidemia de coronavirus. Operaţii mai puţine şi

Jurnaliştii România TV au obţinut documentul aprobat de ministrul Sănătăţii referitor la modul în care se pregătesc spitalele din România de epidemia de coronavirus.

Ordinul de ministru prevede, printre măsurile obligatorii, ca directorii spitalelor să ia măsuri pentru limitarea numărului de internări, dar şi a numărului de intervenţii chirurgicale – cu 80 la sută mai puţine în spitalele mari şi cu 50 la sută mai puţine în spitalele ambulatorii. 

BILANŢ CORONAVIRUS: 260 de cazuri confirmate în România. 14 de cazuri noi faţă de ultima raportare

De asemenea, managerii spitalelor vor raporta zilnic situaţia ocupării paturilor pentru ca în secţiile de Terapie Intensivă să existe paturi şi medici disponibili să îngrijească pacienţii contaminaţi cu noul coronavirus (COVID-19).

De asemenea, ordinul prevede şi „folosirea chibzuită a materialelor de protecţie”.

Nelu Tătaru, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, a explicat în cadrul emisiunii „Punctul culminant” moderată de jurnalistul Victor Ciutacu că „acest ordin semnat de ministrul Sănătăţii face parte din acele proceduri stabilite încă din ianuarie”.

„Suntem în scenariul trei în care pregătim o creştere a numărului de cazuri în ritm lent, precum şi un scenariu 4”, a explicat Nelu Tătaru, la România TV.

Întrebat dacă spitalele dispun de materialele necesare, în condiţiile în care ordinul impune „folosirea judicioasă a resurselor”, Tătaru a răspuns: „strictul necesar îl avem şi este completat zilnic în funcţie de consumul acestor materiale”.

Mai mult, Nelu Tătaru a menţionat că bani există deoarece „suntem într-o situaţie de urgenţă şi avem şi fondurile aferente sănătăţii”.

Marturia unei femei de 46 de ani cu coronavirus: „Simţeam de parca înghiţeam sticlă! Tot corpul mă ardea!”

 

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Bojana Popovic, interviu special înainte de Final Four: „Mergem la victorie! Dacă vom câştiga Liga Campionilor sunt cea mai fericită femeie din lume!”. Ce tatuaj îşi face dacă CSM Bucureşti triumfă. Video
Capital.ro
Noul tip de buletin introdus în China. Roboții primesc acte de identitate. Vor fi urmăriți în permanență cu un sistem de monitorizare
Playtech.ro
Weekendul 5-7 iunie 2026 în București: ghidul complet pentru ieșiri cu filme, teatru și activități pentru copii
Adevarul
O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Fostul golgheter din SuperLiga, dezvăluire terifiantă: ”Cei care au plecat în seara aceea au fost omorâți toți”
MediaFlux
Horoscopul lunii iunie. Cinci zodii vor avea parte de noroc la început de vară
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți