PNL depune moţiune de cenzură dacă Guvernul Dăncilă nu demisionează

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a anunţat, marţi că în cazul în care Guvernul condus de Viorica Dăncilă nu va demisiona, liberalii vor depune moţiune de cenzură până la finalul actualei sesiuni parlamentare. 
Romania TV
28 mai 2019, 11:47
PNL depune moţiune de cenzură dacă Guvernul Dăncilă nu demisionează

„Înţelegem din aceste alegeri câteva mesaje simple pe care le-a transmis populaţia. Primul mesaj e clar: romînii în majoritate zdrobitoare nu mai vor ca la putere să fie PSD. Din acest motiv, PNL va face toate demersurile constituţionale, legale, posibile pentru a pune punct acestei guvernpri. Repetăm solicitarea noastră către guvern: Daţi-vă demisia, nu mai aveţi nicio legitimitate să vă cramponaţi de guvernare! În cazul în care Guvernul nu-şi va da demisia, PNL va depune până la sfârşitul sesiunii parlamentare o moţiune de cenzură împotriva acestui guvern”, a afirmat Orban, citat de news.ro.

El a precizat că un alt mesaj pe care politicienii l-au primit în urma alegerilor şi a referendumului este acela că românii au „toleranţă zero faţă de corupţie”.

Înţelegem foarte clar din prezenţa masivă la vot că românii vor să fie codnuşi altfel, că aşteaptă din partea celor care fac politică o altă atitudine faţă de cetăţean, o altă modalitate de a acţiona în viaţa publică, aşteaptă ca oamenii politici să servească interesul general” a mai spus liderul PNL.

Acesta a mulţumit celor care au mers la vot şi celor care au votat PNL. El a avut şi un mesaj pentru românii care nu au votat: „Oamenii au puterea, poporul poate decide atunci când lucrurile nu merg bine într-o societate, o schimbare de direcţie”.

„Chiar dacă Dragnea nu mai este liderul PSD, PNL continuă lupta cu felul de a face politică al PSD, cu pesedismul. Nu a fost retezat decât un cap al balaurului, PSD este în continuare un pericol pentru democraţia românească şi pentru destinul euroatlantic al României”, a conchis liderul liberal.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
MM Stoica le taie elanul oltenilor: „Hegemonia Universității Craiova? Mai vedem!” Înțepături pentru Dinamo și Rapid: „FCSB e numai una”
Capital.ro
UE pregătește reguli noi la ITP și controalele tehnice în trafic: Aceste măsuri sunt importante pentru România
Playtech.ro
Când intră pensiile în luna iunie 2026. Posibile întârzieri din cauza minivacanței
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
Vineri, 22 mai, nu se fac ore. Zi liberă pentru elevi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi