Pocora, PNL: Băsescu încearcă să saboteze reforma constituţională prin sesizarea CCR pe referendum

Purtătorul de cuvânt al PNL, Cristina Pocora, a declarat, sâmbătă, pentru Mediafax, că sesizarea Curţii Constituţionale pe modificările aduse Legii referendumului de către preşedintele Traian Băsescu reprezintă o încercare de sabotare a reformei constituţionale promovată de USL.
Iulian Tudor
21 sept. 2013, 12:40
Pocora, PNL: Băsescu încearcă să saboteze reforma constituţională prin sesizarea CCR pe referendum

„Demersul lui Traian Băsescu de a sesiza Legea referendumului la Curtea Constituţională este unul strict politicianist şi complet inutil în condiţiile în care Curtea Constituţională s-a pronunţat deja pe acest text în urmă cu trei luni. A decis deja că noile prevederi impus în Legea referendumului sunt constituţionale (…) În spatele demersului preşedintelui se regăseşte intenţia de a tergiversa promulgarea unei legi constituţionale cu scopul de a sabota amplul proiect de reformă constituţională”, a mai declarat Pocora.

Purtătorul de cuvânt al PNL a mai precizat că Parlamentul a pus deja în acord legea referendumului cu decizia Curţii din iunie, fiind preluată în text inclusiv amânarea cu un an a organizării unui referendum pe noile prevederi.

Citeşte şi Cătălin Ivan, PSD: CCR s-a pronunţat deja pe Legea referendumului. Băsescu se plictiseşte în weekend

„Forma trimisă la promulgare este în total acord cu Constituţia. Respingem această nouă încercare a lui Traian Băsescu de a pune presiune pe judecătorii Curţii Constituţionale, forţând schimbarea unei decizii iniţiale de constituţionalitate. Sesizarea Curţii dovedeşte din nou modul vicios în care se raportează la instituţiile statului”, a mai afirmat Pocora.

Preşedintele Traian Băsescu a sesizat, sâmbătă, Curtea Constituţională, cu privire la Legea Referendumului, acuzând că actul normativ conţine prevederi care „înfrâng” principii constituţionale legate de exercitarea suveranităţii de către popor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Formatul CM 2026 explicat pe înțelesul tuturor. Ce este nou la Campionatul Mondial
Capital.ro
Planul lui Nicușor Dan dacă guvernul Tomac nu trece de Parlament. Ar putea încearca refacerea coaliției PSD-PNL-USR-UDMR
Playtech.ro
Meseria viitorului a fost recunoscută oficial în România. De acum te poți angaja legal ca pilot de dronă
Adevarul
Glumele românilor după erorile GPS din București: „Stăteam pe canapea și îmi zice că eram pe pista de la Băneasa. Ne pregăteam să decolăm”
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Trista realitate: de ce nu a devenit tehnician marele fotbalist despre care Cornel Dinu spunea că ”are minte de antrenor”
MediaFlux
RA-APPS e obligată să publice lista chiriașilor. Datele devin publice în mod oficial
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți