Poliţişti, loviţi cu pietre şi furci, de mai mulţi oameni care participau la vânzarea unui cal. Trei maşini de poliţie au fost avariate

Mai mulți polițiști din Sibiu şi maşinile lor au fost loviți cu pietre, lopeți și furci de niște persoane care participau la vânzarea unui cal, fără a respecta regulile de distanțare socială. Doi bărbați au fost reținuți, urmând să fie prezentați cu propunere de arestare. 
Romania TV
23 apr. 2020, 11:52
Poliţişti, loviţi cu pietre şi furci, de mai mulţi oameni care participau la vânzarea unui cal. Trei maşini de poliţie au fost avariate

În localitatea Brădeni, pe drumul public, mai multe persoane au participat la negocierea vânzării unui cal, fără a respecta măsurile de distanţare socială, potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu. 

Citeşte şi: Măsuri drastice ale autorităţilor. Maşină a Poliţiei Militare parcată la poarta scandalagiului Spartacus

„La solicitările de păstrare a distanţei sociale adresate de către forţele de ordine care asigurau punerea în aplicare a măsurilor de distanţare socială, potrivit ordonanţelor militare de punere în aplicare a Decretului de instituire a stării de urgenţă pe teritoriul României, mai multe persoane au aruncat cu diverse corpuri contondente ( pietre, bolovani, lopată, etc.) înspre organele de ordine publică şi autovehiculele aflate în dotarea acestora. Totodată s-a mai constatat faptul că un inculpat a exercitat violenţe, prin îmbrâncire şi prindere de gât, asupra unuia dintre lucrătorii de poliţie, adresându-i totodată injurii”, potrivit unui comunicat al Parchetului.

Ca urmare a violenţelor exercitate asupra acestuia, poliţiştii l-au imobilizat, în vederea identificării, pe inculpat, moment în care un alt inculpat împreună cu o persoană, au ameninţat cu violenţe şi cu moartea pe lucrătorii de poliţie şi totodată au aruncat cu pietre, bolovani, o lopată și o furcă, oamenilor legii şi autovehiculelor aflate în dotarea acestora.

Citeşte şi: Patru persoane au fost reţinute de poliţişti în urma scandalului de la Codlea VIDEO

„Urmare acestui fapt, a rezultat avarierea a trei autospeciale şi a două scuturi de protecţie folosite de lucrătorii de poliţie pentru a se apăra, valoarea totală a pagubei suferite fiind apreciată la suma de 26.410,1 lei”, arată sursa citată.

Inculpaţii au vârsta de 30 ani, respectiv 34 ani, locuiesc pe raza comunele Laslea şi Brădeni, jud. Sibiu şi nu au antecedente penale.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Ce lovituri fabuloase pregătește Dan Șucu la Rapid. Transferurile care îi pot face campioni pe giuleșteni
Capital.ro
Schimbare importantă pentru întreținerea la bloc. Cum vor plăti în continuare proprietarii costurile. S-a decis în Parlament
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Iisus la doză. Cum au ajuns mesajele creștine să fie folosite pentru promovarea băuturilor energizante
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți