Poliţişti ridicaţi pentru spălare de bani, evaziune fiscală şi şantaj

19 de percheziţii au avut loc, miercuri dimineaţă, în Dolj şi Olt. Patru poliţişti au fost ridicaţi, ei fiind suspectaţi de şantaj, evaziune fiscală, abuz in serviciu, delapidare şi spălarea banilor.
Romania TV
12 dec. 2012, 07:45
Poliţişti ridicaţi pentru spălare de bani, evaziune fiscală şi şantaj

Patru ofiţeri din serviciul Economic al IPJ Olt au fost ridicaţi, miercuri dimineaţă, în cadrul unui dosar în care sunt cercetaţi pentru şantaj, evaziune fiscală, abuz in serviciu, delapidare şi spălarea banilor.

Percheziţiile au fost efectuate de DIICOT Craiova la 19 imobile din Dolj şi Olt, cu sprijinul BCCO şi DGA, în urma unor informaţii puse la dispoziţie de DGIPI şi SRI.

Liderul gruparii, Ilie Lazăr Laurenţiu, este comisar sef de politie in cadrul  I.P.J. Olt – Serviciul de Investigarea Fraudelor, acesta actionand cu sprijinul altor trei invinuiti, un comisar sef si doi inspectori principali de politie din cadrul aceluiasi serviciu.

Potrivit procurorilor, cei patru oameni ai legii au efectuat acte de cercetare penală în cauze economice, fata de persoane din mediul de afaceri din judetul Olt, în scopul determinarii acestora sa incheie contracte de monitorizare, pază şi protecţie, cu o societate comerciala din municipiul  Slatina, administrată  de către  soţia liderului gruparii.

Ulterior, profitand de functiile detinute, invinuitii au efectuat, in mod abuziv, cercetari fata de functionari publici din cadrul DGFP Olt,  A.P.I.A. Olt sau DIRECŢIA VAMALĂ CRAIOVA, care au respins cereri de  rambursare de TVA sau alte solicitari, formulate de catre  societatile comerciale protejate de catre membrii gruparii.

Sub coordonarea ofiterilor de politie, membrii grupării au obţinut beneficii financiare  din introducerea ilegală pe teritoriul României a  unor aparate de joc de tipul slot-machines si  înlocuirea placii de bază cu una contrafăcută, aparatele fiind amplasate in baruri sau discoteci pe raza  judeţelor Olt, Dolj, Teleorman, Mehedinţi.

In aceeasi cauza mai sunt cercetati un numar de 8 functionari din cadrul DGFP OLT, in sarcina carora se retine ca au aprobat, in mod ilegal, pentru o societate comerciala din judetul Olt, rambursări de T.V.A. în cuantum de aproximativ 3.000.000 lei.

Prejudiciul total cauzat prin activitatea infracţională este evaluat la suma de  peste 1 milion de Euro.

La sediul D.I.I.C.O.T. vor fi audiate 30 de persoane, urmând ca după finalizarea audierilor să fie dispuse măsurile legale în cauză.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Când se trage la sorți țintarul din SuperLiga 2026-2027. LPF a stabilit data oficială a evenimentului. Update
Capital.ro
Scumpiri la pompă după câteva zile de pauză. Șoferii plătesc mai mult. Cât costă acum benzina și motorina
Playtech.ro
Ce studii și ce avere are Sorin Grindeanu, ar putea ajunge din nou premier. Ce urmează după căderea Guvernului Veștea
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
Beneficii pentru românii de peste 40 de ani. Mulți nu știu că au acest drept gratuit în țara noastră
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?