Poliţiştii şi silvicultorii au confiscat peste 7.800 de brazi de Crăciun

Poliţiştii şi silvicultorii au confiscat, înte 15 noiembrie şi 15 decembrie, peste 7.800 de brazi obţinuţi ilegal, cei mai mulţi pomi fiind luaţi în judeţele Cluj şi Neamţ. Acţiunile poliţiştilor vor continua şi în perioada următoare sub coordonarea Direcţiei de Ordine Publică - Serviciul pentru Protecţia Fondului Forestier şi Piscicol.
Romania TV
17 dec. 2011, 11:02
Poliţiştii şi silvicultorii au confiscat peste 7.800 de brazi de Crăciun

Poliţiştii Serviciului pentru Protecţia Fondului Forestier şi Piscicol din cadrul IGPR-Direcţia de Ordine Publică şi poliţiştii cu atribuţiuni în acest domeniu din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie, în colaborare cu specialişti silvici din cadrul Ministerului Mediului şi Pădurilor şi Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva au acţionat în zonele şi pe traseele vulnerabile, pe drumurile forestiere şi drumurile publice, în zonele împădurite cu răşinoase şi în pieţe, târguri, oboare sau alte locuri de comercializare pentru prevenirea şi combaterea activităţilor ilegale din acest domeniu, informează, sâmbătă, Poliţia Română.

În urma acţiunilor întreprinse, în perioada 15 noiembrie – 15 decembrie, echipele de control din teren au depistat 521 infracţiuni la Legea 46/2008 – Codul Silvic, au aplicat 1.799 sancţiuni contravenţionale la legislaţia din domeniul silvic, în valoare totală de 2.346.530 lei şi au confiscat 8.835 metri cubi de material lemnos, în valoare totală de 729.808 lei. De asemenea, au fost confiscaţi 7.891 pomi de Crăciun, în valoare totală de 223.719 lei, 8.080 coroniţe de brad şi 1.500 kilograme de cetină.

Judeţele care în care au fost confiscaţi cei mai mulţi pomi de Crăciun sunt Cluj – 1.518, Neamţ – 1.053, Sibiu – 843, 1.080 coroniţe de brad şi 500 kilograme de cetină de brad şi Braşov – 212, o mie de kilograme de cetină şi 7.000 de coroniţe de brad.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Orașul mare din România unde se construiește un stadion modern: peste 20 de milioane de euro. Echipa de tradiție care joacă aici
Capital.ro
Călin Georgescu îi scoate pe români din case. Fanilor „Las Fierbinți” nu le-a venit să creadă: Sâmbătă, la ora 12
Playtech.ro
Când se prescrie o datorie la întreținere. După câți ani nu mai poate fi cerută plata
Adevarul
Chipul unui grec condamnat la 8 ani de pușcărie apare într-un mozaic de la Mitropolia din Iași, alături de Patriarhul Daniel
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Nu s-a ferit! A spus cine era, de fapt, ”patronul Stelei” când echipa a câștigat Cupa Campionilor
Avertisment crunt pentru șoferii din România: Prețul motorinei ar putea ajunge la 10 lei/l până la sfârșitul lunii martie
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj