Poliţiştii vor şi ei în stradă. Sindicatele anunţă proteste dacă Igaş nu le rezolvă problemele

Sindicatele din poliţie ameninţă cu proteste, dacă în această săptămână, ministrul Traian Igaş nu stabileşte o întâlnire pentru rezolvarea problemelor legate de drepturile salariale şi condiţiile de muncă.
Romania TV
16 ian. 2012, 11:20
Poliţiştii vor şi ei în stradă. Sindicatele anunţă proteste dacă Igaş nu le rezolvă problemele

Sindicatul „Pro Lex” precizează, luni, într-o adresă către ministrul Administraţiei şi Internelor, că are în vedere proteste de stradă, dacă în săptămâna 16-20 ianuarie, nu li se soluţionează o serie de revendicări, scrie Mediafax.

Poliţiştii cer acordarea restanţelor la drepturile salariale şi la norma de echipament, acordarea sporului de confidenţialitate pentru promoţia 2009, încadrarea agenţilor de poliţie cu studii superioare în clasele de salarizare corespunzătoare studiilor, reţinerea cotizaţiei sindicale pe statul de plată şi efectuarea deducerii acesteia din impozitul pe venit, potrivit adresei către ministru.

„Reprezentanţii a patru sindicate am trimis o adresă către minister, ca domnul ministru să-şi facă timp şi pentru problemelor poliţiştilor. Dacă ajungem să ieşim în stradă, noi ieşim paşnic şi numai în afara orelor de program. Am rezerve în ceea ce priveşte şansele de rezolvare a problemelor noastre pentru că domnul ministru Igaş a declarat la presă, după discuţiile şi modificările pe care le-am făcut anul trecut, că-şi pierde timpul cu noi. Nu este serios”, a declarat, pentru RTV.NET, Vasile Lincu, liderul „Pro Lex”.

„Pro Lex”, împreună cu alte trei sindicate ale poliţiştilor au solicitat o întrevedere ministrului pe aceste probleme din 22 decembrie anul trecut, fără a primi un răspuns.

Poliţiştii au mai protestat în vara anului trecut, nemulţumiţi de anunţatele disponibilizări de la acea dată şi de reducerea normei de hrană.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Povestea emoționantă a căpitanului Nicușor Bancu! De la drama pierderii tatălui la câștigarea titlului cu Universitatea Craiova: ”Acum mă vede de sus”
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Înscrierile la Grădinița de Vară și Școala de Vară 2026 în Sectorul 3 încep pe 25 mai. Lista grădinițelor și condițiile pentru părinți
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Dan Șucu ar fi ”foarte sictirit” de ce se întâmplă la Rapid: ”Dă echipa, se lasă dacă mai are un an ca ultimii doi!”
MediaFlux
Horoscop 18 mai. Oportunități financiare mari și progrese în relații importante pentru viitor. Zodiile care dau lovitura
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi