Polonia, aproape să declare starea de urgenţă. Ar fi pentru prima oară de la căderea comunismului

Polonia s-a apropiat de declararea stării de urgenţă în două regiuni aflate la graniţa cu Belarus, după ce sute de migranţi au intrat pe teritoriul său în luna august.
Daniel Spătaru
01 sept. 2021, 17:32
Polonia, aproape să declare starea de urgenţă. Ar fi pentru prima oară de la căderea comunismului

Guvernul i-a cerut oficial preşedintelui Andrzej Duda să impună starea de urgenţă timp de 30 de zile în părţi din regiunile Podlaskie şi Lubelskie. Nu a fost clar imediat când va răspunde Duda, dar acesta este un aliat apropiat al guvernanţilor naţionalişti şi este de aşteptat să aprobe cererea. Ar fi pentru prima dată când Polonia declară starea de urgenţă pe orice parte a teritoriului său de la căderea comunismului.

Săptămâna trecută, Polonia a început să construiască un gard de sârmă ghimpată de-a lungul frontierei, în efortul de a reduce fluxul de migranţi din ţări precum Irak şi Afganistan, care intră în ţară din Belarus.

Premierul Mateusz Morawiecki a repetat acuzaţiile că Belarusul încurajează în mod deliberat migranţii să treacă pe teritoriul polonez, în timp ce grupurile pentru drepturile omului au declarat că Varşovia trebuie să ofere mai mult ajutor umanitar celor blocaţi la frontieră. „Situaţia de la graniţa cu Belarus este o criză„, a declarat Morawiecki într-o conferinţă de presă preluată de Reuters.

Citeşte şi Ungaria şi Polonia pe lista neagră a UE, din cauza legilor anti-LGBT+. Comisia Europeană a deschis proceduri de infrigement împotriva celor două ţări

Relaţiile dintre Uniunea Europeană şi Belarus s-au înrăutăţit brusc în ultimul an, de când preşedintele Alexandr Lukaşenko a obţinut victoria în alegerile pe care adversarii săi şi ţările occidentale au declarat că a fost trucată.

UE a aplicat sancţiuni economice Belarusului şi l-a acuzat pe Lukaşenko că a încurajat în mod deliberat migranţii ilegali să intre în Polonia şi statele baltice Letonia şi Lituania, ca o formă de ”război hibrid”. „Regimul lui Lukaşenko a decis să împingă aceste persoane pe teritoriul polonez, lituanian şi leton, în efortul de a le destabiliza„, a spus Morawiecki.

În stare de urgenţă, autorităţile poloneze vor dobândi competenţe de a restricţiona circulaţia persoanelor, inclusiv a organizaţiilor neguvernamentale (ONG-uri), în zonele de frontieră.

ONG-urile au criticat aspru abordarea guvernului în această privinţă. „Motivaţi de sentimentele de solidaritate umană, facem apel la autorităţile poloneze competente să ofere imediat ajutorul umanitar necesar refugiaţilor blocaţi în zona de frontieră„, se arată într-o declaraţie a Comunităţii conştiinţei, care reuneşte diferiţi lideri religioşi şi ai minorităţilor etnice. Activiştii pentru drepturile omului au acuzat autorităţile poloneze că refuză îngrijirea medicală adecvată migranţilor blocaţi.

Varşovia spune că acestea sunt responsabilitatea Belarusului şi a acuzat, de asemenea, Minskul că a refuzat un convoi de ajutor umanitar destinat migranţilor.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
De ce l-a dat FCSB pe Dennis Politic la Hermannstadt! Gigi Becali: “Sunt calculate toate!” Ce echipă din SuperLiga a insistat pentru atacant
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste să îți dai copilul la o școală privată în 2026. Tot mai mulți părinți renunță din cauza cheltuielilor prea mari
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
Nici Bergodi, nici Cordea! A spus cine ar fi ”principala vinovată” pentru scandalul-monstru de la CFR - U Cluj: ”Era foarte nervos pe bună dreptate”
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj