Polonia şi Danemarca refuză ajutorul acordat companiilor înregistrate în paradisuri fiscale

Guvernele din întreaga lume fac eforturi pentru a ajuta economia, oferind companiilor pachete financiare avantajoase şi scutiri de taxe, dar Danemarca şi Polonia nu vor oferi aceste facilităţi afacerilor înregistrate în "paradisuri financiare".
Romania TV
20 apr. 2020, 13:31
Polonia şi Danemarca refuză ajutorul acordat companiilor înregistrate în paradisuri fiscale

Danemarca şi Polonia refuză să lase companiile înregistrate în „paradisuri fiscale” să beneficieze de măsurile luate pentru a ajuta companiile să depăşească criza provocată de pandemia COVID 19.

Guvernul danez a extins programul de ajutorare a companiilor până în luna iulie, anunţul fiind făcut sâmbătă de ministrul Finanţelor, care a reiterat faptul că acestea nu se aplică firmelor din „paradisuri fiscale”.

„Companiile care aplică pentru aceste facilităţi după prelungirea programului trebuie să plătească taxele pe care le datorează conform tratatelor internaţionale şi legilor naţionale. Companiile înregistrate în paradisuri fiscale, în acord cu legislaţia UE, nu pot fi compensate, fiind posibilă înlăturarea lor conform legislaţiei UE şi altor obligaţii internaţionale”, a declarat ministrul.

Polonia a luat aceleaşi măsuri pe 8 aprilie.

Citeşte şi: Veste uriaşă de la Dacia! Ce se întâmplă de marţi cu cei 80.000 de muncitori

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Situația lui Mircea Lucescu, critică? Cum ar fi făcut infarct fostul selecționer, deși se afla internat. Cardiolog: „Ambele variante sunt posibile”
Capital.ro
Sprijin financiar pentru pensionari și români vulnerabili. Marius Budăi: Când dreapta spune că ajutoarele sociale merg la „leneși”, să știți că mint
Playtech.ro
Lidl care face reduceri la produsele alimentare pentru Paște. Cât costă ingredientele pentru cozonac și pască
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
wowbiz.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct! Medicii: „A fost preluat de urgență și a beneficiat prompt de intervențiile medicale”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Surpriză! Răzvan Burleanu l-a sunat pe Edi Iordănescu să preia echipa națională
MediaFlux
EXCLUSIV Cursurile de prim-ajutor și practicile care fac diferența între viață și moarte! Cum faci un masaj cardiac și cum folosești un defibrilator FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj