Pompe de căldură subvenţionate de stat. Un nou program pentru sectorul rezidențial

Guvernul vrea să crească nivelul de utilizare a pompelor de căldură în sectorul rezidențial, această formă de încălzire și răcire fiind deja frecventă în clădirile comerciale și industriale. Subvențiile vor fi acordate prin programul Electric UP, a anunțat Sorin Elisei, Director General în Ministerul Energiei, citat de Profit.ro.
Filip Stan
08 oct. 2024, 08:22
Pompe de căldură subvenţionate de stat. Un nou program pentru sectorul rezidențial

Sorin Elisei, Director General în Ministerul Energiei, a explicat că o mai mare utilizare a pompelor de căldură în mediul rezidenţial este una dintre componentele majorării ponderii energieie din surse regenerabile în Planul Naţional Integrat Energie Schimbări Climatice (PNIESC).

”Am recunoscut prin actualul PNIESC ceea ce nu se găseşte la nivelul statisticii, dar toată lumea o foloseşte, mai ales în clădirile comerciale şi industriale, sunt foarte multe pompe de căldură şi vom creşte nivelul de penetrare la nivelul rezidenţialului”, a spus directorul general din Ministerul Energiei, citat de Profit.ro.

Acesta a adăugat că astfel prosumatorii cu panouri şi mijloace de stocare pot să se doteze şi cu pompe de clădură.  În acest scop, a precizat Sorin Elisei, viitoarea schemă de finanţare Electric UP a inclus pompele de căldură la cheltuielile eligibile pentru subvenţionare.

Citește și: Lovitură pentru milioane de români, UE a stabilit data de la care vor fi interzise centralele pe gaz: Trebuie înlocuite cu pompe de căldură

Strategia energetică a României arată, estimativ, că utilizarea pompelor de căldură va crește semnificativ până în 2035, urmând să aibă o contribuție substanțială pentru satisfacerea cererii de energie termică în sistem centralizat.

Citește și: Vești bune pentru români! Se ieftinesc panourile solare și pompele de căldură

Strategia prevede un procent de 11% pompe de căldură în 2025, 13% în 2030 și un maximum de 16% în 2035. Pe deoparte, pompele de căldură electrice constituie o alternativă la încălzirea folosind gazele naturale, inclusiv pe fondul creșterii capacităților de producție din surse regenerabile, se precizează în Strategie. Pe de altă parte, însă, acestea conduc și la con sumuri mari de energie electrică în perioadele extrem de reci – ca ordin de mărime pe termen lung, presupunând un milion de pompe de căldură instalate la nivel național și o putere necesară instantanee medie de 4 kW per pompă de căldură, ar rezulta un necesar instantaneu de 4.000 MW doar pentru acestea.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Dawa a ieșit din aeroport uitându-se pe tabletă la Africa de Sud – Camerun: „Știu că Ngezana a luat galben!”. Foto exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au drept de contestație. S-a dat termen de 10 zile după afișarea listei cu plățile
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend