Pompierii greci luptă cu focul, în Zakynthos. Mai multe incendii de vegetaţie afectează insula

Pompierii luptă să stingă o serie de incendii care afectează de trei zile insula greacă Zakynthos, din marea Ionică, care au mistuit sute de hectare de pini și, care, potrivit primelor cercetări, au fost provocate.
Romania TV
13 aug. 2017, 12:45
Pompierii greci luptă cu focul, în Zakynthos. Mai multe incendii de vegetaţie afectează insula

Doar în acest sfârșit de săptămână s-au declanșat 11 incendii în această insulă turistică, paradis natural al țestoaselor Caretta caretta, dintre care cinci încă nu sunt controlate.

Peste 120 de pompieri și trei elicoptere încearcă că sufoce aceste focare, a declarat mediilor locale, primarul insulei, Pavlos Kolokotsas.

Cea mai mare problemă în aceste momente o constituie localitatea Agalas, din sud-estul insulei.

Deși flăcările nu amenință încă locuințele, există temeri legate de ferme și de complexele agricole din această zonă.

Până acum a luat foc doar unul dintre complexe, însă din fericire este vorba de o clădire părăsită.

Vânturile puternice îngreunează activitățile de stingere a flăcărilor, potrivit secretarului general al Protecției Civile, Yannis Kapakis, în declarații acordate agenției grecești de știri AMNA.

Potrivit lui Kapakis, primele investigații arată clar că este vorba de incendii provocate, care se produc simultan în mai multe puncte diferite, fără ca nimic să indice că sunt provocate de cauze accidentale.

În toată Grecia s-au înregistrat 53 de incendii de vegetație în ultimele 24 de ore, majoritatea dintre ele putând fiind controlate în faza incipientă.

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Legenda care și-a vândut medaliile de aur olimpice și casa, ca să se mute definitiv din țară. Destinația spectaculoasă aleasă pentru a începe o nouă viață
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă 2025. Când se dau înapoi ceasurile din casă. Nu toată lumea e obligată să schimbe ora
Playtech.ro
Cum verifici câți bani ai strâns la pensia privată – pașii de urmat
Adevarul
Locul sacru unde Moise ar fi primit Cele Zece Porunci, transformat într-un mega-resort de lux. Au fost mutate morminte pentru a face loc unui parc auto
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, răvăşitoare în costum de baie în Bora Bora
kanald.ro
El este bărbatul de 40 de ani care a murit ars de viu, după ce s-a prăbușit cu mașina de pe podul de pe Centura Capitalei. Ar fi suferit din dragoste
Cancan.ro
Evenimentul anului! Moștenitorul Cris Tim a scris istorie în lumea bună! Timiș Jr., botez de 1 mil. € pentru Adam Ştefan!
iamsport.ro
E revoltat că fiul său e numit ”nepotul lui Ilie Balaci”. Tiradă uluitoare: ”E băiatul meu! Sunt lucruri foarte grave, mă dor”
MediaFlux
Lista românilor scutiți de plata CASS!
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…