Ponta, despre reproşurile lui Antonescu: Aş vrea să fiu mai activ, dar am atribuţii limitate

Premierul Victor Ponta a comentat miercuri seară, la România TV, faptul că preşedintele interimar Crin Antonescu i-a transmis, prin intermediul unui discurs susţinut la Cotroceni, că, în calitate de ministru interimar al Justiţiei ar trebui să ia măsuri împotriva preşedintelui suspendat Traian Băsescu pentru faptul că "terorizează" cetăţenii. 
Romania TV
15 aug. 2012, 19:17
Ponta, despre reproşurile lui Antonescu: Aş vrea să fiu mai activ, dar am atribuţii limitate

Prim ministru şi ministru interimar la Justiţie, Victor Ponta nu consideră că afirmaţiile lui Crin Antonescu reprezintă un element de tensiune între Palatul Cotroceni şi Palatul Victoria.

Nici vorbă de tensiuni, lucrăm foarte bine şi vom putea să lucrăm foarte bine şi în continuare. Sigur că aş vrea să fiu mai activ în bătălia asta, dar primul ministru şi ministrul Justiţiei, oricine ar fi el, are nişte atribuţii extrem de limitate. De exemplu, nu se ştia că nu pot să convoc CSM. Susţin demersul legitim al domnului preşedinte Antonescu de a cere lămuririle necesare de la doamna Kovesi (procurorul general – n.r.) pentru acei 8,5 milioane de români cinstiţi şi corecţi care au votat”, a spus Victor Ponta.

Referitor la o posibilă coabitare între el şi preşedintele suspendat Traian Băsescu în eventualitatea întoarcerii acestuia din urmă la Cotroceni, premierul a spus: „După interviul din The Guardian, titlul pus în ţară nu prea are legătură cu fondul. Eu am spus că un prim ministru trebuie să coabiteze cu orice perşedinte în măsura în care acesta îşi respectă atribuţiile constituţionale. Or, în opt ani de zile, Traian Băsescu nu şi-a respectat niciodată atribuţiile şi prin comportamentul său de până astăzi dovedeşte că nu are de gând vreodată să se comporte doar ca preşedinte. Eu nu dau nici 1% şanse ca domnul Băsescu, dacă va fi reinstaurat la Cotroceni împotriva voinţei românilor exprimată la referendum, să se schimbe peste noapte şi să devină un om responsabil. Se va purta ca şi până acum”.

Victor Ponta a precizat că luni va participa la şedinţa Consiliului Superior al Magistraturii, în cadrul căreia va cere, pe lângă detaşarea judecătorului Mona Pivniceru ca ministru al Justiţiei, şi explicaţii de la procurorul general Laura Codruţa Kovesi cu privire la ancheta desfăşurată de procurori în ţară, unde „se duc prin casele oamenilor de la ţară şi îi întreabă ce au votat”. „S-a mai întâmplat aşa ceva în 1946, când n-au votat românii cum se aştepta puterea de atunci, iar doamna Kovesi are obligaţia să explice în faţa CSM de ce se întâmplă asemenea lucruri. Sigur, ar fi în interesul întregii ţări ca doamna Kovesi să iasă şi mâine, şi în seara asta, pentru că oamenii de la colectivizare, din ’46, din 1987, n-au mai trăit aşa ceva, să fie 8,5 milioane de români care stau acasă şi aşteaptă să le vină un procuror la uşă şi să-i întrebe de ce au votat. Această anchetă are un singur efect: de a intimida şi de a-i speria pe oameni. Nici măcar nu poţi să strângi probe pentru că din punct de vedere legal nici n-ai voie să-l întrebi pe om dacă a votat şi cu cine. Este o metodă care s-a mai folosit de către comunişti. Când regimul Băsescu va fi schimbat, abia atunci vom putea spune că în sfârşit s-a terminat cu comunismul în România.

Preşedintele interimar, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, că nu este de acord cu afirmaţia premierului Victor Ponta, care îi ceruse lui Traian Băsescu să nu mai terorizeze cetăţenii,el precizând că dacă cineva terorizează vreun cetăţean, atunci ministrul Justiţiei trebuie să ia măsuri.

DailyBusiness
Premierul Ilie Bolojan, indignat de situaţia aberantă a sporurilor în cascadă din ministere: „Un funcţionar de execuţie ajunge să câştige mai mult decât un ministru”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
1.375 euro pe minut! Parlamentul României cheltuieşte 453.000 de euro pe zi! Cât costă fiecare ales al poporului în țara fără bani de pensii și burse
Capital.ro
Băsescu, în stare de șoc. Dezvăluirea care aprinde România: Traian a știut. Mai trec câteva luni, e arestat...
Playtech.ro
Cum a apărut Irina Loghin, la câteva zile de la înmormântarea soţului! Toţi au crezut că nu văd bine, ce i-au spus...
DailyBusiness
CCR a stabilit că statul poate elimina sporurile bugetarilor fără renegocierea contractelor. Bugetarii nu au drept absolut nici la grevă!
Adevarul
Ce ascunde mesajul lui Viktor Orban pentru România
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Vești foarte proaste pentru datornicii la bănci, de la BNR
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Cutremur în această dimineață în România! În ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Ce a făcut patroana unui restaurant din Costinești, când l-a văzut pe Piedone. Cum a încercat să-l păcălească pe șeful ANPC
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
Adio, plată cu cardul. Decizia care a zdruncinat giganții Visa și Mastercard. Se aplică din 2026
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Ministrul rus găsit împușcat în parc, implicat într-o anchetă pentru deturnare de fonduri. Roman Starovoit a fost demis luni de Vladimir Putin
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Se taie 10% de la pensionari, de la 1 august. Mamele, cei în concediu medical și cu ajutor social, șomerii plătesc această taxă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când te concediază un algoritm: inteligența artificială intră în HR și face ordine… fără inimă