Ponta, la România TV: USL nu susţine Guvernul. Dacă am fost prea politicos, e greşeala mea

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, la Romania TV, că discursul său nu arată o disponibilitate de susţinere a guvernului Ungureanu şi nu reprezintă o încălcare a înţelegerii cu partenerii din PNL. "Poate m-am exprimat prea politicos pentru starea obişnuită a dezbaterilor politice", a declarat Victor Ponta.
Romania TV
09 feb. 2012, 13:14
Ponta, la România TV: USL nu susţine Guvernul. Dacă am fost prea politicos, e greşeala mea

Ponta a afirmat că se îndoieşte că vreunul din cele 15 puncte pe care le-a prezentat noului premier va fi pus în aplicare şi a arătat că toate sunt obiective asumate de USL şi care vor fi puse în practică de guvernul acestei formaţiuni.

„Dacă exprimarea a fost una prea politicoasă, este greşeala mea şi o îndrept. Categoric, USL nu va susţine Guvernul, ci doar un guvern USL. Repet, poate m-am exprimat prea politicos pentru starea obişnuită a dezbaterilor politice. Poate m-am exprimat în termeni prea europeni”, a declarat Ponta.

Acesta susţine că nu a depăşit limitele stabilite împreună cu Crin Antonescu în ceea ce priveşte poziţia pe care USL trebuia să o exprime în Parlament.

„Am stabilit împreună cu Crin Antonescu că voi spune foarte clar că USL nu participă la vot şi că vom ataca la Curtea Constituţională modul în care au fost audiaţi miniştrii”, a spus liderul social-democraţilor precizând că alegerile anticipate reprezintă în continuare obiectivul opoziţiei unite.

Ponta consideră că discursul său de astăzi contracarează atacurile din partea PDL referitoare la lipsa de soluţii oferite de către USL.

„Una din principalele critici ale propagandei oficiale este că opoziţia critică şi nu are soluţii. Oamenii trebuie să ştie că USL va pune în aplicare cele 15 puncte când ajungem la guvernare”, a afirmat preşedintele PSD.

Deşi reticent în privinţa disponibilităţii guvernului Ungureanu de a ţine cont de sugestiile sale, Ponta a arătat că opoziţia va participa la discuţii legate de aplicarea vreunuia din cele 15 puncte. „De ce să fim contra reducerii TVA în agricultură, de exemplu? Atunci de-abia am fi un fel de Gică Contra”, a apreciat Ponta.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Ce a zis, de fapt, antrenorul de la Al-Ahli despre Marius Șumudică! Scandalul momentului din Arabia Saudită ia amploare
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Ce știai greșit despre lista de plată la întreținere. Nu e obligatoriu să se afișeze imediat
Playtech.ro
Cum poţi beneficia de asigurare medicală dacă ţi-ai pierdut locul de muncă: este singura variantă
Adevarul
Mărturiile părinților ai căror copii au ajuns în moarte cerebrală după intervenții chirurgicale la Spitalul Județean Constanța
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Șeful IPJ Dolj s-a stins în mod fulgerător, la locul de muncă. Acesta și-a pierdut viața la doar 51 de ani
iamsport.ro
Britanicii prezintă o curiozitate despre Ion Țiriac: 'Decizia care i-a schimbat viața'
MediaFlux
Val de concedieri în 2026! Cine vor fi primii angajați dați afară
stirilekanald.ro
Imaginile durerii de la înmormântarea lui Matei, fiul preotului care a murit în ziua de Bobotează! Mama și fratele său se află în continuare în stare gravă la spital
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend