Ponta: „Sunt probleme serioase privind intemperiile”. Vezi apelul premierului către şoferi

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, înaintea şedinţei USL, că vicepremierul Liviu Dragnea şi ministrul Administraţiei şi Internelor, Radu Stroe, vor face videoconferinţă cu prefecţii şi autorităţile locale pe tema intemperiilor, el arătând că "sunt probleme serioase".
Romania TV
25 mart. 2013, 09:50
Ponta:

Ne pregătim de o videoconferinţă pe tema intemperiilor care se anunţă. Domnul Stroe, domnul Dragnea azi o să facă videoconferinţă cu prefecţii, cu toate autorităţile, pentru că nu vreau să se întâmple ce s-a întâmplat în Ungaria„, a spus Ponta.

Întrebat dacă a fost anunţat de cei de la ANMH (Administraţia Naţională de Meteorologie şi Hidrologie) că vor fi probleme foarte mari, Ponta a răspuns: „Da, sunt probleme serioase. De altfel, cred că aţi văzut, probabil nimeni nu se mai aştepta acum să mai vină”.

Ponta a făcut un apel la cetăţenii care utilizează drumurile publice să aibă autovehiculele utilate cu anvelope de iarnă şi să se intereseze de starea vremii.

„Fac un apel către toţi cetăţenii care vor folosi drumurile să se intereseze înainte, să aibă cauciucuri de iarnă, să aibă totul pregătit şi să ne ajute ca aceste două-trei zile de iarnă târzie să le trecem cât mai bine. Aţi văzut ce s-a întâmplat în Ungaria, ce se întâmpă în Ucraina, azi de asta trebuie să ne ocupăm„, a mai spus Ponta.

Capitala şi nouă judeţe din sudul ţării vor fi marţi, între orele 4.00 şi 14.00, sub avertizare cod portocaliu de ninsori şi viscol, pentru alte 14 judeţe fiind emis cod galben.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție, Hagi! Viitoarea adversară a României a demis primul antrenor de la Campionatul Mondial
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
Cum poate să ardă o casă complet în mai puțin de o oră. Materialele de construcție care fac diferența în caz de incendiu
Adevarul
Un premier care a „sabotat implementarea planurilor NATO”?
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ștefan este tânărul șofer de TIR care și-a pierdut viața pe o autostradă din Cehia, alături de un coleg de breaslă: „Vei rămâne mereu în inimile noastre”
iamsport.ro
Nu l-au lăudat pe Nicolae Ceaușescu și au plătit scump! Primă absurdă pentru calificarea la Mondialul din 1970: ”Puteai să faci vreun gest nasol?”
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți