Porsche a suspendat producţia modelului Cayenne, din cauza inundaţiilor

Constructorul german de automobile sport Porsche, divizie a grupului Volkswagen, a suspendat producţia la fabrica de la Leipzig, unde este asamblat modelul Cayenne, din cauza inundaţiilor din regiune, transmite Bloomberg.
Romania TV
06 iun. 2013, 07:36
Porsche a suspendat producţia modelului Cayenne, din cauza inundaţiilor

Începând cu schimbul întâi de joi, activitatea fabricii se va opri din cauza problemelor cu reţeaua de furnizori, mai exact livrările insuficiente de şasiuri pentru SUV-ul Cayenne, potrivit unui comunicat al Volkswagen.

Din cauza nivelului ridicat al apei, trenurile de marfă nu pot ajunge la fabrica din Leipzig pentru a livra componentele, fabricate la Bratislava.

„Vom decide în ceea ce priveşte reluarea producţiei în funcţie de evoluţia situaţiei în zona de logistică”, a afirmat în comunicat directorul general al fabricii, Siegfried Buelow.

Lucrările de preasamblare la modelul Panamera vor continua la Leipzig.

Fabrica produce în condiţii normale 450 de automobile pe zi.

În Germania, locuitorii din Dresden, Halle şi Meissen se pregătesc pentru noi creşteri ale nivelului apei. Aproximativ 5.600 de militari au fost mobilizaţi în zonele afectate, inclusiv în landul Bavaria. Inundaţiile au ajuns de asemenea în Austria şi Cehia, iar guvernul din Ungaria a declarat marţi situaţie de urgenţă din cauza nivelului ridicat al apelor Dunării.

BMW, care deţine de asemenea o fabrică la Leipzig, nu a înregistrat probleme cu producţia din cauza inundaţiilor, a declarat purtătorul de cuvânt al companiei, Frank Wienstroth.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Cât este indemnizaţia de plasament la final de 2025: tabel oficial în funcţie de judeţ
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet