Poşta Română se va împrumuta 100 mil. lei pentru finanţarea capitalului de lucru

Compania Naţională Poşta Română (CNPR) va semna, în perioada următoare, mai multe contracte de împrumut pentru suma totală de 100 milioane de lei, banii urmând să finanţeze capitalul de lucru al operatorului poştal.
Romania TV
26 dec. 2012, 11:04
Poşta Română se va împrumuta 100 mil. lei pentru finanţarea capitalului de lucru

„Poşta a scos la licitaţie patru loturi de 20 milioane de lei şi două loturi de 10 milioane de lei. Au fost primite patru oferte din partea a patru bănci. Nici una dintre oferte nu a fost refuzată. Toate loturile au fost atribuite costul total încadrându-se în limita de 8,8 milioane de lei. După semnarea contractelor, în funcţie de clauzele contractuale, vom reveni cu detalii despre câştigător”, se arată într-un răspuns al CNPR remis la solicitarea Mediafax.

Anunţul de participare a fost publicat pe www.e-licitatie.ro în 18 iulie, iar termenul limită pentru depunerea ofertelor a expirat la 3 septembrie. Compania a estimat costurile împrumutului la 8,8 milioane de lei.

Rambursarea creditului se va efectua din sursele proprii ale operatorului poştal.

Poşta Română este cel mai mare operator de profil şi dispune de o reţea teritorială de aproximativ 7.100 de oficii poştale. Acţionarii operatorului sunt Ministerul Comunicaţiilor, cu o participaţie de 75%, şi Fondul Proprietatea, care deţine 25% din capital.

În 2011, cifra de afaceri a CNPR a scăzut cu 8,7%, la 1,26 miliarde de lei, în timp ce pierderile au urcat cu 50%, la 182,9 milioane de lei, conform datelor Ministerului Finanţelor Publice.

Compania avea la sfârşitul lui 2011 datorii totale de 556,9 milioane de lei, iar numărul mediu de salariaţi a scăzut cu peste 2.500, la 32.124 de persoane.

Citeşte şi Ministerul Comunicaţiilor: Un investitor strategic va deţine 51% din Poşta Română

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Soția lui Gabi Tamaș a ajuns pe mâinile esteticienilor. Operația cu care se mândrește Ioana Tamaș
Capital.ro
Noua lege a salarizării va schimba grila din sistemul public. Dragoș Pîslaru: Trebuie să ieșim din zona de populism
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
Cum a schimbat creșterea TVA pentru locuințe noi piața imobiliară. „Oamenii sunt mai atenți la calitatea proiectului, la reputația dezvoltatorului”
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Măsuri de securitate de urgență, în Capitală. Polițiștii iau măsuri sporite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi