Preda, despre atitudinea UNPR şi UDMR: Nu comentez chestiuni care ţin de pupat Piaţa Universităţii

Deputatul PDL Cezar Preda a declarat, marţi referitor la atitudinile UNPR şi ale UDMR, că "fiecare dintre politicienii României se arată în aceste zile cum sunt în realitate" şi că el nu vrea să comenteze "chestiuni care ţin de politica dâmboviţeană şi de pupat Piaţa Universităţii".
Romania TV
01 mai 2012, 12:02
Preda, despre atitudinea UNPR şi UDMR: Nu comentez chestiuni care ţin de pupat Piaţa Universităţii

Cezar Preda a fost întrebat cum comentează atitudinea UNPR şi a UDMR după desemnarea lui Victor Ponta ca premier şi după ce PDL a anunţat că trece în opoziţie.

„Nu comentez chestiuni care ţin de politica dâmboviţeană şi de pupat Piaţa Universităţii. Fiecare dintre politicienii României să arate în aceste zile cum sunt în realitate”, a spus Cezar Preda.

Referitor la afirmaţia reprezentanţilor UDMR potrivit cărora Uniunea nu ar mai avea obligaţii faţă de fostul său partener de coaliţie PDL, Cezar Preda a spus că „întotdeauna un partid respectabil are obligaţii faţă de partenerii de coaliţie cu care a construit un program de guvernare”.

„Sunt obligaţii de onoare”, a adăugat Preda.

Ministrul Apărării, Gabriel Oprea, a declarat, vineri seară, într-o intervenţie la B1Tv, că preşedintele PSD, Victor Ponta, desemnat premier de către preşedintele Traian Băsescu, îi este prieten, liderul UNPR precizând că este convins că cei din Uniune vor vota pentru stabilitatea ţării.

„Vreau să ştiţi că proiectul nostru, încă de la înfiinţarea sa, a activat pentru evitarea derapajului politic. Pe stabilitatea politică noi rămânem consecvenţi. Putem da acest vot (pentru Cabinetul Ponta, nr.). Până la urmă, domnul Ponta îmi este prieten. Sunt convins că toţi colegii mei vor vota pentru stabilitatea acestei ţări”, a spus, vineri seară, Oprea, la B1Tv.

El a adăugat că pentru această decizie a contat şi poziţia PSD faţă de unele proiecte susţinute de UNPR.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, declara, luni, după o întâlnire cu liderii judeţeni ai Uniunii, că UDMR nu are nicio obligaţie faţă de foştii parteneri şi nici faţă de alte partide parlamentare, adăugând că poziţia faţă de noul Guvern va fi stabilită după ce se vor şti programul şi miniştrii.

În plus, Kelemen spunea că UDMR consideră că România are nevoie de alegeri anticipate, care să ducă la formarea unui guvern cu susţinere parlamentară consistentă.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Cinci decenii de glorie neîntreruptă cu Mircea Lucescu. Din 1986 în 2021, ”Il Luce” a scris istorie. Capitolul unde nimeni nu îl egalează
Capital.ro
Sprijin financiar de 5.000 de lei pentru angajați. Ministerul Muncii pregătește un pachet de ajutor: Protejarea drepturilor, o prioritate
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Priveghiul lui Mircea Lucescu, în imagini. Ziua când Il Luce a rămas în eternitate FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj