Premieră în pandemie, UE a blocat exportul de vaccinuri AstraZeneca din Italia

Uniunea Europeană s-a folosit pentru prima dată de interdicţia de export de vaccinuri împotriva COVID-19 pentru a opri transferul din Italia spre Australia a 250.000 de doze de ser de la AstraZeneca, au declarat pentru DPA surse europene, confirmând astfel o relatare din Financial Times.
Daniel Spătaru
04 mart. 2021, 21:15
Premieră în pandemie, UE a blocat exportul de vaccinuri AstraZeneca din Italia

Blocul european a creat în ianuarie un registru pentru a monitoriza exporturile de vaccinuri în contextul unei dispute cu producătorul britanico-suedez, acuzat că nu îşi respectă obligaţiile contractuale cu UE. Potrivit acestui instrument, joi a putut fi blocat un transport de vaccinuri AstraZeneca din Italia către Australia, potrivit BBC.

Mecanismul permite autorităţilor naţionale, în consultare cu Comisia Europeană, să blocheze exporturi spre ţări din afara UE dacă blocul comunitar consideră că o companie nu îşi onorează angajamentele.

Citeşte şi AstraZeneca a câştigat peste un miliard de dolari de pe urma celor de la Moderna. Tranzacţia secretă care a îmbogăţit grupul anglo-suedez

Spre deosebire de alţi producători de vaccin împotriva COVID-19 precum Pfizer/BioNTech şi Moderna, AstraZeneca nu a livrat încă toate dozele promise Uniunii Europene. Compania a redus livrările promise pentru primul trimestru de la 80 de milioane la 40 de milioane de doze, invocând dificultăţi de producţie.

Au existat suspiciuni că vaccinuri produse în UE sunt vândute unor ţări din afara blocului comunitar, ceea ce a dus la crearea registrului de export.

Citeşte şi Şefa Comisiei Europene şi-a dezvăluit preferinţele pentru vaccin. Ursula Von der Leyen: „Aş face AstraZeneca fără să mă gândesc de două ori”

În altă ordine de idei, alegerile locale şi regionale din Italia, programate iniţial pentru sfârşitul primăverii, vor fi amânate din cauza pandemiei de coronavirus, au declarat joi două surse guvernamentale, în contextul unor semnale privind o înmulţire a cazurilor pe fondul răspândirii noilor tulpini. Alegerile locale din multe dintre marile oraşe din Italia, printre care Roma, Milano, Torino şi Napoli, vor avea loc între 15 septembrie şi 15 octombrie, au spus sursele, adăugând că decizia a fost aprobată de guvern printr-un decret.

Politicienii începuseră deja să se pregătească pentru alegerile locale, însă autorităţile sanitare au atras atenţia că Italia ar putea fi lovită de un al treilea val de infectări în următoarele săptămâni. Numărul cazurilor de coronavirus a crescut cu circa 25% în primele patru zile ale acestei săptămâni comparativ cu aceeaşi perioadă din săptămâna trecută. Guvernul a dispus marţi închiderea şcolilor în zonele puternic afectate de COVID-19 şi a prelungit restricţiile aflate deja în vigoare asupra magazinelor şi deplasărilor până după Paşte.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Aviz pentru permisul auto. Reînnoirea poate fi blocată fără accept medical. Boala pe care mulți români nu știu că o au
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
”Până la apariția lui Valentin Ceaușescu, Dinamo avea mai multă influență asupra arbitrajelor și a adversarilor decât Steaua! Era un infern, nu aveai nicio șansă cu ei”
MediaFlux
Secretul pantofilor lui Donald Trump. Îi obligă pe subordonații și apropiații lui să poarte același model
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj