Premieră în România. ANAF pierde procesul intentat unei firme pentru că a încălcat restricţiile împotriva Rusiei

ANAF pierde procesul cu o firmă amendată pentru că a încălcat sancţiunile economice impuse Rusiei de UE, dar deciziaq nu este definitivă, astfel că instituţia, cel mai probabil, o va ataca cu apel.
Filip Stan
17 mart. 2023, 10:03
Premieră în România. ANAF pierde procesul intentat unei firme pentru că a încălcat restricţiile împotriva Rusiei

Direcţia Generală Antifraudă a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) a pierdut în primă instanţă procesul cu o firmă românească pe care a amendat-o pentru că a transportat din Rusia, pentru un client din Republica Moldova, placaje din lemn produse de două fabrici controlate de Alexei Mordaşov, considerat a fi cel mai bogat om din Federaţia Rusă şi un apropiat al preşedintelui Vladimir Putin, aflat pe ″lista neagră″ a Europei.

Mordaşov, fondatorul şi proprietarul conglomeratului Severgroup, care include printre multe altele gigantul siderurgic şi minier Severstal, controlează indirect şi producătorul de placaje din lemn Sveza, care operează mai multe fabrici de profil în Federaţia Rusă.

Magnatul rus a fost adăugat pe lista UE cu ruşi sancţionaţi pe 28 februarie, la 4 zile după invadarea Ucrainei.

Citeşte şi: Elena Udrea și Ioana Băsescu află în Joia Mare decizia în dosarul finanțării campaniei lui Traian Băsescu la prezidențiale în 2009

A doua zi după publicarea în Jurnalul Oficial al UE a sancţionării lui Mordaşov, pe 1 martie 2022, firma românească de transport rutier de mărfuri Deltrans Grup&Ro SRL, controlată şi condusă de Dorin Puzur, a primit şi preluat două comenzi din partea unui client din Republica Moldova, pentru transporturi de mărfuri de la fabricile Sveza din localităţile ruse Manturovo şi Kostroma, care au fost aduse şi livrate peste Prut în aceeaşi lună, conform Profit.ro.

Pentru aceste curse, Deltrans a încasat puţin peste 9.000 de dolari.

Ulterior, către sfârşitul lunii mai 2022, ANAF – Antifraudă a mers în control la firma românească şi i-a aplicat o amendă de 30.000 de lei, confiscându-i totodată banii încasaţi din transporturile de marfă din Rusia.

Citeşte şi: Revoltător: o judecătoare care a luat mită de la interlopi nu mai intră la închisoare

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Jucătorul adus la națională de Mircea Lucescu, aproape de un transfer spectaculos! În negocieri cu fosta adversară a lui FCSB
Capital.ro
Uniunea Europeană rescrie regulile investițiilor verzi. Fondurile ar putea finanța și proiecte de petrol și gaze
Playtech.ro
Lista greșelilor din trafic care aduc cele mai multe amenzi turiștilor în Grecia. La ce trebuie să fie atenți românii care merg cu mașina în vacanță
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Naum, oripilat de ce i s-a povestit în direct: ”Poftim? Ce ai cu ei?!”
MediaFlux
La 75 de ani și după patru căsnicii ratate, celebra actriță s-a logodit din nou: „El este alesul!”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?