Premieră naţională. Primul pui de lamă născut în captivitate a venit pe lume în Constanţa VIDEO

Motiv de mare bucurie la Microrezervaţia din Constanţa. S-a născut primul pui de lamă. Este ciocolatiu, are o stea albă în frunte şi poartă un nume de "mare" inspiraţie: Gilette. Îngrijitorii, dar şi vizitatorii sunt topiţi după el.
Romania TV
10 iun. 2015, 09:33
Premieră naţională. Primul pui de lamă născut în captivitate a venit pe lume în Constanţa VIDEO

Într-un colt de rai din Constanţa a luat viaţă primul pui de lamă născut în captivitate, în România, potrivit România TV.

Citeşte şi Filmul HANGOVER, devenit realitate: Au ajuns la ÎNCHISOARE după ce au furat un ANIMAL de la CIRC VIDEO

La noi, la microrezervaţie, s-au produs tot felul de evenimente fericite, respectiv naşteri, la diverse animale, mamifere şi nu numai. Însa lama este o premiera la noi, iar asta este cea mai veche dintre chiriaşe. Este foarte bine definitivat. Este bine îmbrăcat în păr, imediat s-a ridicat în picioare, imediat a supt. Le-am asigurat aici o oază. Este de fapt o peninsulă sa nu fie deranjate împreună şi cu alte animale„, a declarat Adrian Bâlbă, directorul Complexului Muzeal de Ştiinţe ale Naturii.

 

Mama lui Gilette este o frumoasă lamă de Alpaca albă, cu ochi albaştri. Este locatară în Microrezervaţia de la Constanţa de aproximativ doi ani. Acum, nu se mai dezlipeşte de pui, şi nu lasă pe nimeni să se apropie de el. Îngrijitorii speră ca la anul să aibă încă un pui de la o altă pereche de lame din specia Algama.

Citeşte şi Cum călătoreşte o lamă cu tramvaiul FOTO