Premierul bulgar: Ne vom ţine de deciziile luate la Bruxelles, însă impozite nu vom mări

25 de state din Uniunea Europeană, inclusiv Bulgaria, au aprobat, aseară târziu, textul Pactului fiscal, care introduce obligaţia pentru un buget echilibrat, şi au anunţat că intenţionează să-l semneze în luna martie.
Romania TV
01 feb. 2012, 15:20
Premierul bulgar: Ne vom ţine de deciziile luate la Bruxelles, însă impozite nu vom mări

Documentul conţine şi un apel privind obţinerea unor progrese în discuţia legată de coordonarea politicilor de impozitare. Premierul Boiko Borisov a declarat însă că acest text nu obligă Bulgaria să majoreze impozitele şi că el nu ar susţine o asemenea decizie.

„Schimb de experienţă şi combaterea fraudelor fiscale, având în vedere că pe teritoriul Uniunii Europene, în cazul unei impozitări diferenţiate, se comit infracţiuni fiscale, pe care noi dorim să putem să le combatem împreună şi să ne consolidăm în lupta împotriva lor”, astfel a calificat premierul pactul, citat de postul public de radio din Bulgaria – BNR.

Întrebat dacă e posibil să ne aşteptăm la o schimbare a impozitelor în Bulgaria, premierul a negat şi a explicat cum ar acţiona dacă se ajunge la o asemenea solicitare: „Noi am declarat aceste lucruri foarte clar şi avem o poziţie imediată – la 1 martie nu vom semna, pentru că parlamentul bulgar nu va da aprobarea. Vom spune: ‘Ne pare rău, însă Parlamentul de la Sofia nu aprobă’. Noi nu spunem că am putea face figuri”, ne-a încredinţat imediat premierul bulgar. „Ne vom ţine de deciziile luate la Bruxelles, însă impozite nu vom mări”, a mai repetat acesta.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Anunț oficial pentru șoferii din România. Ce prețuri se majorează de la 1 ianuarie 2026: ”Abia atunci se va simți adevăratul impact”
Capital.ro
Tentativă de lovitură de stat. Călin Georgescu vrea să scape. Ce au cerut avocații înainte de judecată
Playtech.ro
Tradiții și obiceiuri de Ignat 2025. Ce nu este bine să faci pe 20 decembrie, e considerat mare păcat
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
20.000.000 de euro pentru Florin Tănase: 'Este un profesionist'
MediaFlux
Cu cât cresc exact salariile. Guvernul a publicat documentul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet