Premierul le-a cerut prefecţilor din judeţele vizate de INUNDAŢII să menţină stare de atenţie maximă

Premierul Victor Ponta le-a cerut, marţi, prefecţilor din judeţele Mehedinţi, Caraş-Severin şi Gorj, dar şi celor din judeţele situate în sudul ţării, precum şi celui de Bucureşti, să menţină o stare de atenţie maximă până joi dimineaţă, având în vedere atenţionările de Cod galben şi Cod portocaliu de precipitaţii emise de ANM.
Iulian Tudor
13 mai 2014, 14:39
Premierul le-a cerut prefecţilor din judeţele vizate de INUNDAŢII să menţină stare de atenţie maximă

Nu vreau să stăm prea mult în şedinţe, dar vreau să fi sigur că suntem pregătiţi pentru câteva zile mai dificile. Întâi vreau să-i rog pe reprezentanţii instituţiilor care monitorizează situaţia să ne informeze şi pe noi şi reprezentanţii din teritoriu şi, prin intermediul mass-media, populaţia şi după aceea discutăm despre măsuri„, a declarat premierul Victor Ponta în deschiderea comandamentului pentru inundaţii pe care l-a coordonat la Palatul Victoria, informează Agerpres.

Potrivit comunicării făcute de directorul ANM, Ion Sandu, din această noapte judeţele din sud-vestul ţării se vor afla sub atenţionare de Cod galben de ploi, o nouă atenţionare de Cod galben urmând a fi emisă începând de miercuri de la ora 12.00 până joi seară. Totodată, nouă judeţe vor intra sub atenţionare de cod portocaliu de precipitaţii de miercuri după-amiază până joi dimineaţă.

Premierul a transmis prefecţilor din judeţele vizate să menţină o stare de atenţie maximă. „Ca să concluzionez eu pentru toţi: atenţie maximă Mehedinţi, Gorj, Caraş-Severin şi restul judeţelor din sud, inclusiv Bucureştiul până joi dimineaţă. Deci, mâine e problema în principal„, a declarat premierul Victor Ponta.

La comandamentul pentru inundaţii, alături de vicepremierii responsabili pe domenii, Liviu Dragnea şi Gabriel Oprea, s-au aflat miniştri de linie, şefii instituţiilor de profil din cadrul MAI şi prefecţii din judeţele vizate de atenţionările de vreme rea, prin intermediul sistemului de videoconferinţă.

CITEŞTE ŞI: Premierul a convocat un COMANDAMENT pentru inundaţii după atenţionările date de ANM şi INHGA

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Proiectul major anunțat de FIFA și Netflix. Surpriză uriașă pentru toți abonații, inclusiv pentru români. E gratuit
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Programul supermarketurilor de Crăciun. Ce magazine sunt deschise pe 24, 25 și 26 decembrie
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
Bonus pentru românii care și-au plătit impozitele la timp. Anunțul Ministerului Finanțelor
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet