Premierul Ludovic Orban, consultări cu reprezentanți ai Federației Române de Fotbal și ai Ligii Profesioniste de Fotbal

Premierul Ludovic Orban a avut o întâlnire cu șefii FRF și LPF pentru a căuta împreună soluții pentru deschiderea tuturor bazelor sportive şi mai ales pentru revenirea suporterilor pe stadioanele din România.
Romania TV
11 iun. 2020, 06:23
Premierul Ludovic Orban, consultări cu reprezentanți ai Federației Române de Fotbal și ai Ligii Profesioniste de Fotbal

UPDATE: „Am dorit să avem o discuţie care să marcheze debutul competiţiei (n.r. – Ligii I) şi să vedem în ce măsură putem să avem o colaborare şi să asigurăm condiţii de desfăşurare a meciurilor care să reducă la maximum riscurile de infectare. Îmi pare rău că am închis pe 12 martie (n.r. – competiţiile sportive), dar nu am avut ce face. Ca reluare a campionatului am fost însă un pic mai rapizi ca alţii. Iar eu vă spun din capul locului că nu poate fi vorba de prezenţa spectatorilor la meciuri după 15 iunie. E foarte greu de controlat… pentru că dacă dai drumul la spectacole (n.r. – meciuri) îţi vin galeriile şi e super complicat de a asigura reguli de distanţare sau alte lucruri. Dar vom vedea, dacă lucrurile evoluează bine, într-o perspectivă rezonabilă se poate vorbi şi despre lucrul acesta (n.r. – prezenţa spectatorilor la meciuri)”, a spus Orban la finalul întâlnirii.

„Am încercat să găsim soluții pentru fotbal, să ajutăm, dar atât s-a putut. Nu am putut mai mult pentru că acestea au fost resursele găsite la Guvern.”, a declarat Ludovic Orban.

Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, susţine că o soluţie ar putea-o reprezenta vânzarea biletelor online, iar între spectatori să fie păstrată o distanță de 12 scaune.

De asemenea, șeful FRF a solicitat ca din data de 15 iunie să fie redeschise toate bazele sportive, asta pentru că în România avem 300.000 de oameni care practică fotbalul într-un cadru organizat, iar aproximativ 400.000 de oameni joacă fotbal amator.

Citeşte şi: Cutremur în handbalul românesc. Suspendări DRASTICE pentru cele 17 jucătoare care S-AU DOPAT

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
LIVE / Înmormântare Mircea Lucescu. S-a încheiat slujba de la Biserica Sfântul Elefterie. Cortegiul funerar a plecat spre Cimitirul Bellu. Update
Capital.ro
Proprietarii din București care trebuie să dea banii înapoi. Rate pe 5 ani sau ipotecă pe 15 ani pentru consolidări
Playtech.ro
Tichetele de masă nu ajung doar în contractul de muncă. Unde mai trebuie să fie înregistrate
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Dacă nu era Lucescu, Steaua nu câștiga Cupa Campionilor”. Mesajul primit de Florin Prunea, în direct, din partea unui ultras stelist important
MediaFlux
Înmormântarea lui Mircea Lucescu. UPDATE: Slujba s-a terminat, scriul este scos din biserică. Cortegiul pleacă spre cimitirul Bellu. Covor de flori pentru Il Luce FOTO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj