Premierul Ludovic Orban face marele anunţ: Creşte salariul minim

Salariul minim pe economie va creşte, urmând să fie stabilit ulterior cuantumul, pe baza unui studiu de impact şi a consultării cu partenerii sociali şi organizaţiile neguvernamentale, a declarat, vineri, la Braşov, premierul Ludovic Orban.
Iulian Tudor
15 nov. 2019, 14:05
Premierul Ludovic Orban face marele anunţ: Creşte salariul minim

„Cu siguranţă, salariul minim va creşte, dar nu pot da cuantumul cu care va creşte. La ora asta s-a constituit o echipă de lucru: Ministerul Finanţelor – SGG – Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale şi Comisia de prognoză. Vom veni în baza studiului de impact pe care îl realizăm cu o propunere, care, evident, va fi supusă dezbaterii în consiliu tripartit – sindicate, patronate, organizaţii neguvernamentale. Vom asculta argumentele, pentru că aici sunt diferenţe de abordări”, a explicat Orban.

Şeful Guvernului a amintit că, din anul 2015, Comisia Europeană a solicitat României un mecanism obiectiv de creştere a salariului minim care să se bazeze pe realităţi economice, pe indicatori obiectivi, între care indicele de creştere a productivităţii, creşterea economică, creşterea salariului mediu brut, rata inflaţiei, „astfel încât în decizia de creştere a salariului minim să nu intervină arbitrar subiectivismul politic pe care îl poate avea un guvern, ci pur şi simplu să fie o decizie care să aibă efecte sociale şi economice benefice”.

„Dacă creşti prea puţin salariul minim pe economie, poţi să nu compensezi nici efectele inflaţiei. Dacă în schimb creşti prea mult salariul minim, rişti să afectezi ramuri întregi şi mulţi dintre angajaţii care lucrează cu salariu minim să-şi piardă locul de muncă. (…) Noi ne dorim ca orice decizie, nu numai decizia privind salariul minim pe economie, să se ia având la baza argumente foarte solide şi mai ales o previziune foarte solidă privind impactul unei astfel de decizii asupra economiei”, a completat Orban.

Salariile şi pensiile vor fi achitate la termen, însă nu vor fi plătite în continuare salarii celor ”care au intrat pe uşa din dos în instituţiile publice”, ”pe bază de pile sau de carnet de partid”, a declarat vineri, la Braşov, premierul Ludovic Orban.

Citeşte şi: Ludovic Orban: „NU vom plăti salarii la cei care au intrat pe uşa din dos în instituţiile publice”

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
„Craiova e încă leoaică!”. Editorial Marius Mitran despre „Știința care există și trebuie să fie victorioasă joi!”
Capital.ro
Horoscop 24 – 30 august 2026. Această zodie are parte de interacțiuni prietenoase și productive la locul de muncă și acasă
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cazul Lindsay Clancy. Cum a ajuns o mamă care și-a ucis cei trei copii să fie susținută de sute de femei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Afacerea lui Radu Drăgușin care i-ar putea aduce de 183 de ori mai mult decât a investit
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat