Premierul Orban anunţă restructurarea aparatului guvernamental în urma unui amplu audit

Premierul Ludovic Orban a anunţat că vrea să opereze o amplă restructurare guvernamentală, iar după 1 ianuarie va fi făcut un audit al structurilor guvernamentale.
Filip Stan
10 dec. 2019, 17:43
Premierul Orban anunţă restructurarea aparatului guvernamental în urma unui amplu audit

„După 1 ianuarie noi vom face un audit al structurilor guvernamentale, ministere, autorităţi, agenţii, ş.a.m.d. pentru că vrem să operăm o amplă restructurare, – pentru că toată lumea se sperie de restructurare -, o reducere a numărului de entităţi, de comasare sau chiar de desfiinţare, unele dintre activităţi să le derulezi în parteneriat cu entităţi ale societăţii civile pentru că sunt multe activităţi care pot fi delegate în cazul unui parteneriat public-privat sau al unui contract de delegare”, a spus Orban, la dezbaterea organizată de Confederaţia patronală Concordia „Dialog pentru dezvoltare”, notează Agerpres.

El a arătat că acest audit mai amplu va dura câteva luni. „Intenţia noastră este ca la capătul acestui audit să venim cu toate actele normative pentru a reface aceste entităţi şi să creăm entităţi mult mai clare”, a precizat Orban.

Premierul a pledat pentru o simplificare a instituţiilor, arătând că aceasta poate să aibă efecte benefice asupra societăţii.

Citeşte şi: Orban: Fondul Suveran de Dezvoltare şi Investiţii va fi desfiinţat

Premierul Ludovic Orban a anunţat, marţi, la începutul şedinţei de Guvern, că Fondul Suveran de Dezvoltare şi Investiţii va fi desfiinţat, considerând că a fost o şmecherie electoralistă, potrivit news.ro.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Loredana Chivu s-a despărțit de fostul iubit, Sorin Nicolescu: ”Este alegerea mea să fiu singură”
Fanatik.ro
Cel mai negru scenariu în criza de apă din Prahova, după scandalul dintre Diana Buzoianu, Apele Române și ESZ: „Suntem cu arma la picior”
Capital.ro
Vor să facă bani de pe urma Cristelei Georgescu. Reclame generate cu AI: Toate aceste materiale sunt false
Playtech.ro
Este bine să lași încălzirea oprită când pleci de acasă? Ce spun tehnicienii despre centralele moderne
Adevarul
Ultimele clipe de viață ale lui Artan. Medicii au încercat să-l resusciteze timp de o oră
wowbiz.ro
Doliu în România! A murit Roxana Moise de la Exatlon
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
O erupție solară ar putea crea aurore boreale pe cerul Europei. Zonele în care ar putea fi vizibil fenomenul
iamsport.ro
Miliardarul apropiat de Mircea Lucescu, amenințări ULUTIOARE la adresa fotbalistului român! Datorie de peste 1.000.000 de euro în joc: ”Te las doar când ajungi pe stradă!”
MediaFlux
Sondaj Curs. Cine sunt primii trei clasați în bătălia pentru București. Candidata așa-zis suveranistă, departe de podium
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje