Premierul Ponta se întâlneşte luni cu directorul general al FMI

Premierul Victor Ponta se întâlneşte luni, la ora 17,00, la Palatul Victoria, cu directorul general al Fondului Monetar Internaţional (FMI), Christine Lagarde, potrivit unui comunicat de presă al Guvernului.
Romania TV
14 iul. 2013, 09:25
Premierul Ponta se întâlneşte luni cu directorul general al FMI

Directorul general al Fondului Monetar Internaţional (FMI) se va afla luni şi marţi în România, aceasta fiind la prima sa vizită la Bucureşti după numirea în funcţie, în luna iulie 2011.

După România, Christine Lagarde va vizita şi Lituania, în 17 – 18 iulie.

„În timpul vizitelor, Christine Lagarde se va întâlni cu oficiali şi factori de decizie, precum şi cu reprezentanţi ai sectorului privat, ai societăţii civile şi mediului academic, pentru a discuta perspectivele economice actuale şi provocările care urmează pentru fiecare dintre cele două ţări”, precizează FMI, potrivit Agerpres.

Instituţia financiară arată că, în timpul vizitei la Bucureşti, Lagarde va susţine un discurs despre identificarea unei noi paradigme de creştere economică în regiune.

În ultimii 23 de ani au existat, în România, patru vizite oficiale ale directorilor generali ai Fondului Monetar Internaţional (FMI), trei dintre acestea fiind efectuate în perioada 1990 – 1996 de Michel Camdessus, iar în 2010 a fost în vizită Dominique Strauss-Kahn.

 

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Mesajul Peluzei Nord pentru jucători înaintea derby-ului crucial FCSB – CFR Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a sunat mobilizarea. Românii care îl susțin știu acum ce au de făcut: „Flăcări vii!”
Playtech.ro
Băiatul de 13 ani implicat în crima lui Mario avea antecedente. Ce a mai făcut în trecut, noi detalii ies la iveală
Adevarul
Ce înseamnă când pisica te frământă cu lăbuțele. 10 semne care arată ca felină ta te iubește
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noi audieri și percheziții în cazul crimei din Timiș, la scurt timp după înmormântarea lui Mario. Ce vor să afle anchetatorii
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Pericol într-o destinație iubită de români. Avertisment pentru sănătate
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil