Preşedintele CoE: Statele membre ale UE trebuie să acţioneze rapid în proiectul gazoductului Nord Stream

Donald Tusk, preşedintele Consiliului European, a cerut, joi, statelor membre ale UE să acţioneze cât mai rapid în privinţa proiectului Nord Stream 2, adăugând că acest gazoduct este crucial pentru atingerea obiectivelor energetice comune, relatează site-ul agenţiei Reuters.
Iulian Tudor
17 nov. 2017, 06:44
Preşedintele CoE: Statele membre ale UE trebuie să acţioneze rapid în proiectul gazoductului Nord Stream

Donald Tusk le cere statelor membre ale UE să acţioneze rapid în privinţa gazoductului Nord Stream 2. Potrivit sursei citate, preşedintele Consiliului European a transmis, joi, o scrisoare tuturor şefilor de stat şi de Guvern ai celor 28 de state membre UE.

Comisia Europeană propune extinderea reglementărilor pieţei de energie din UE pentru a acoperi şi conductele de gaz offshore, în mod special a gazoductului Nord Stream 2. Acest proiect ar urma să lege Rusia de Germania prin Marea Baltică, iar Comisia Europeană îl consideră o subminare a eforturilor UE în sprijinul dat Ucrainei. În plus, Executivul european susţine că Nord Stream 2 nu va reduce dependenţa energetică a UE faţă de Rusia, potrivit Mediafax.

Citeşte şi Guvernul modovean scoate la vânzare compania care deţine gazoductul Iaşi-Ungheni

”Vreau să vă îndemn să acţionaţi rapid în privinţa acestei propuneri. Timpul este crucial dacă vrem să atingem obiectivele uniunii noastre energetice”, le-a transmis Tusk liderilor statelor membre ale UE.

Preşedintele Consiliului European susţine că Nord Stream 2 va creşte dependenţa UE faţă de Rusia, care este deja la un nivel alrmant, Moscova asigurând circa o treime din importul de gaze al UE.

De cealaltă parte, Berlinul susţine că Bruxellesul nu trebuie să se implice în acest proiect.

DailyBusiness
Cum putem evita o nouă explozie a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministru
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce relație există, de fapt, între Carlos Alcaraz și fotomodelul Brooks Nader: ”Cu cât apare mai des în știri, cu atât mai bine”
Capital.ro
Modul greșit de plată al pensiilor. Florin Călinescu cere lege nouă la pensiile private: Devine penal, nu?
Playtech.ro
Val de frig în România. Temperaturi cu 10 grade mai mici față de zilele trecute. Cât ține vremea urâtă, vești proaste de la meteorologi
Adevarul
Cine este moldoveanul asociat cu mituirea șefilor ELCEN. Are afaceri cu LukOil, contracte cu statul și un palat de 6 milioane de euro în București
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Eşec al ungurilor în România. Planul pe care-l avea gigantul din Ungaria a picat
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Se dau bani pentru femeile însărcinate. Despre ce sumă este vorba
Cancan.ro
Tânăra rănită de Toto Dumitrescu este sportivă! Ocupă locul 384 WTA
iamsport.ro
Prunea l-a DISTRUS pe fostul antrenor de la FCSB: 'Pe unde mai antrenează, prin Tanganica? Zici că a fost la Paris, vorbește el, pe bune?!'
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica pentru toți clienții. Ce se întâmplă cu facturile
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor