Preşedintele Emmanuel Macron creşte ”mobilizarea militarilor” în cadrul operaţiunii Sentinelle

Preşedintele francez Emmanuel Macron a decis ''să crească mobilizarea militarilor'' în cadrul operaţiunii Sentinelle, la o zi de la atacul care s-a soldat cu cel puţin doi morţi la Strasbourg, a anunţat miercuri premierul Edouard Philippe, relatează AFP.
Romania TV
12 dec. 2018, 20:22
Preşedintele Emmanuel Macron creşte ''mobilizarea militarilor'' în cadrul operaţiunii Sentinelle

”Sunt 500 de militari care, începând de astăzi, au venit pentru a completa dispozitivul ‘Sentinelle’ şi 1.300, care, în zilele următoare, vor urma celor deja mobilizaţi” pentru a asigura ”securizarea” obiectivelor şi ”a garanta securitatea francezilor”, a declarat Edouard Philippe într-o alocuţiune rostită la Ministerul de Interne.

Cu câteva zile înainte de sărbătorile de sfârşit de an, „obiectivul este de a permite securizarea locurilor în care are acces publicul”, a menţionat premierul francez.

Citeşte şi: El este autorul atentatului de la Strasbourg. Poliţia a făcut publice datele acestuia

Cel puţin două persoane au fost ucise şi alte 12 au fost rănite marţi seara într-un atac comis la Târgul de Crăciun din Strasbourg. Atacatorul care a strigat „Allah Akbar” este căutat de forţele de poliţie.

Premierul a dat asigurări că „determinarea guvernului” este „totală” pentru „ca acest individ să fie arestat, adus în faţa justiţiei în cele mai bune condiţii şi cât mai curând posibil”.

Autorităţile au declanşat în toată Franţa marţi seara nivelul ”urgenţă atenta”, cel mai înalt nivel al planului Vigipirate care permite mobilizarea excepţională a timpului de resurse în căutarea unui atacator.

Un număr de 7.000 de soldaţi sunt desfăşuraţi permanent în cadrul dispozitivului Sentinelle şi alţi 3.000 pot fi mobilizaţi în orice moment pentru a consolida protecţia.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Tripleta de Champions League a lui Gigi Becali, în vacanță, în Turcia. Două vedete de la FCSB încearcă să-l convingă pe Drăguș să semneze
Capital.ro
Se schimbă calculele pentru pensii. Decizia intră în vigoare de la 1 iulie. Cum va fi influențat stagiul de cotizare
Playtech.ro
Cardul devine obligatoriu pentru plata chiriei în această țară europeană. Măsura intră în vigoare de la 1 iulie
Adevarul
Cele mai înfiorătoare castele din Transilvania. Locuri desprinse parcă din „Dosarele X”, cu secrete întunecate
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Gigi Becali: ”Ce să negociem, mă?”. Transferul la FCSB l-a marcat pe viață
MediaFlux
Tone de fructe și legume cu pesticide. Românii, în pericol
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți