Preşedintele kosovar susţine că Serbia vrea să anexeze o parte din Kosovo după cum Rusia a anexat Crimeea

Serbia intenţionează să anexeze o parte din nordul Kosovo după cum Rusia a ocupat regiunea ucraineană Crimeea în 2014, avertizează preşedintele kosovar, Hashim Thaci, citat de site-ul agenţiei Reuters.
Romania TV
16 ian. 2017, 21:42
Preşedintele kosovar susţine că Serbia vrea să anexeze o parte din Kosovo după cum Rusia a anexat Crimeea

Forţele speciale ale poliţiei kosovare au oprit sâmbătă trecerea unui tren din Serbia vopsit în culorile naţionale sârbe şi pe care scria „Kosovo aparţine Serbiei”.

Belgradul nu recunoaşte independenţa fostei provincii sârbe Kosovo şi nu ceruse permisiune pentru trimiterea trenului în regiuni nord-kosovare în care trăiesc 50.000 de etnici sârbi.

Preşedintele Kosovo, Hashim Thaci, a declarat că trimiterea trenului are rolul de a-i provoca pe kosovari. „Intenţia Serbiei era să utilizeze acest tren, care a fost donat de Rusia, pentru a anexa nordul Kosovo. Este vorba de modelul aplicat în Crimeea” de Rusia, care a anexat fosta provincie ucraineană în 2014, a acuzat Hashim Thaci.

Citeşte şi Autorităţile franceze l-au pus în libertate pe Ramush Haradinaj, fostul preşedinte kosovar

 După incidentul de sâmbătă, preşedintele Serbiei, Tomislav Nikolici, a acuzat Administraţia de la Priştina că vrea război cu Belgradul: „Dacă vor omorî sârbi, vom trimite armata, vom merge toţi, eu personal, nu va fi pentru prima dată”.

În replică la afirmaţiile lui Nikolici, Thaci a avertizat că orice tentativă a Serbiei de a anexa nordul Kosovo va genera „reacţii în lanţ în Balcanii de Vest”.

Serbia a pierdut controlul asupra Kosovo după raidurile aeriene NATO din 1999, la finalul unui conflict între armata sârbă şi insurgenţii separatişti kosovari soldat cu moartea a 10.000 de etnici albanezi. Alianţa Nord-Atlantică menţine 5.000 de militari în Kosovo. Rusia şi ţări din Uniunea Europeană, inclusiv România, nu recunosc independenţa Kosovo, proclamată în 2008.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Ilie Năstase, veste uriașă în plin proces de divorț de soția sa, Ioana. Ce se întâmplă, de fapt, între ei
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 23 iulie. Unde se găsește cea mai ieftină benzină și motorină
Playtech.ro
Ce trebuie să faci înainte să părăsești locuința închiriată ca să nu pierzi bani
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Brăila a rămas fără cap la locul de muncă, după ce a fost prinsă sub mai mulți baloți! Victima era mama a trei copii
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
EXCLUSIV Toate actele sunt solicitate pe HUB-ul de servicii electronice al MAI. Românii se mută de la ghișeu pe online
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România