Preşedintele Uzbekistanului, în stare critică după o hemoragie cerebrală

Președintele uzbek Islam Karimov, 78 de ani, este în stare critică după o degradare netă a stării de sănătate în urma unei hemoragii cerebrale, a anunțat vineri guvernul din fosta republică sovietică din Asia Centrală.
Romania TV
02 sept. 2016, 06:47
Preşedintele Uzbekistanului, în stare critică după o hemoragie cerebrală

Uzbekistanul se pregăteşte de funeralii naţionale, starea de sănătate a preşedintelui Islam Karimov degradându-se iremediabil, potrivit medicilor. Anunţul a fost făcut de autorităţi.

„Dragi compatrioți, cu inima grea vă informăm că starea de sănătate a președintelui nostru s-a degradat în mod clar și că, potrivit medicilor, el se află într-o stare critică”, se arată în comunicat.

Președintele uzbek Islam Karimov, care conducea ţara cu o mână de fier de peste un sfert de secol, a fost spitalizat sâmbătă în urma unei hemoragii cerebrale. Informaţiile oficiale furnizate pe acest subiect au fost însă foarte puţine, ceea ce a iscat şi alimentat suspiciuni privind un eventual deces care ar fi ținut secret.

Islam Karimov „este spitalizat și se află la reanimare din cauza unei hemoragii cerebrale suferite sâmbătă dimineața. Starea sa de sănătate este considerată stabilă”, a scris fiica președintelui, Lola Karimova-Tilliaieva, pe contul ei de Instagram.

Decesul președintelui Islam Karimov ar arunca țara în incertitudine, Uzbekistanul neavând niciun alt lider de la independența sa. Islam Karimov a fost reales în martie 2015 pentru un nou mandat de cinci ani, cu peste 90% din voturi, după un scrutin în care nu a existat o opoziție reală și care a fost denunțat de observatorii internaționali.

Acuzat de organizații pentru apărarea drepturilor omului că a fraudat în mod regulat alegerile și a arestat în mod arbitrar sute de opozanți, Islam Karimov a fost criticat și de ONU pentru că a permis folosirea torturii, o practică frecventă în închisorile din Uzbekistan.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Cum a ajuns Filipe Coelho antrenor la Universitatea Craiova! Dezvăluiri în premieră: “A venit în România cu un simplu rucsac! Nu știa cât de mare e Craiova. Când s-a trezit, era deja implicat”
Capital.ro
RO e-Factura 2026. Cine este obligat să emită facturi electronice de la 1 iunie? Contribuabilii care sunt exceptați
Playtech.ro
Locuințele care se scumpesc din nou în România si apartamentele la care tot mai mulţi români renunţă. Schimbări importante pe piața imobiliară
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi