Preţurile RCA au scăzut pentru tineri. Cât cer acum firmele de asigurare

Topul celor mai mici preţuri pentru asigurarea de răspundere civilă s-a modificat semnificativ faţă de anul trecut și aduce vești bune pentru șoferii cu vârsta sub 30 de ani. În București, tarifele RCA pentru tineri practicate de cele patru companii care domină piața au scăzut, în medie, cu 20% față de anul trecut, iar cea mai mare scădere se apropie de 40%. În zona de vest a ţării, reducerile sunt chiar mai mari.
Romania TV
02 mart. 2015, 13:08
Preţurile RCA au scăzut pentru tineri. Cât cer acum firmele de asigurare

Autoritatea de Supraveghere Financiară a anunțat că cinci societăți de asigurare s-au notificat pentru scăderea primelor aferente asigurării RCA. Calculele ECONOMICA.NET arată însă că prețul asigurării auto pentru tineri a scăzut deja, comparativ cu începutul anului trecut. Concret, un tânăr în vârstă de 27 de ani care conduce , în București, un Logan de 1,6 litri și 90 de cai putere, plătește acum pentru cel mai ieftin RCA de pe piață 1.325 de lei pentru un an.

Citeşte şi Ce se întâmplă dacă faci accident cu o maşină înmatriculată în Bulgaria

În luna martie a anului trecut, o persoană cu acelasi profil ar fi plătit minimum 1.400 de lei. Schimbări sunt și în ceea ce privește companiile cu cele mai mici tarife. Dacă în 2014 cel mai bun preț îl avea Astra Asigurări, în prezent, societatea cu cea mai redusă primă este City Insurance.

Un fenomen interesant are loc în zona de vest a țării, mai ales în Timișoara, unde au început să coteze la prețuri mici și asigurători care nu se bazează neapărat pe vânzările de RCA și care anul trecut afișau prețuri atât de mari încât se excludeau de la sine din piață,cum sunt Allianz-Țiriac sau Groupama.

Citeşte continuarea pe ECONOMICA.NET.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Ce surpriză! Omul cheie la ultimele două titluri ale FCSB, dorit de o rivală: „Am avut ofertă din SuperLiga!”. Exclusiv
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de terenuri! Sancțiuni între 1.000 și 5.000 de lei din cauza ambroziei
Playtech.ro
Stațiunea uitată de pe litoralul românesc unde prețurile sunt încă surprinzător de mici. Plajele sunt aerisite
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sfârșit tragic pentru o șoferiță, în județul Dâmbovița. Mașina în care se afla a fost izbită de tren
iamsport.ro
Una dintre cele mai mari sportive române îl atacă frontal pe Bogdan Matei de la ANS: "Suntem sătui să fim umiliți!"
MediaFlux
Răsturnare de situație după demiterea Guvernului Bolojan. Sondaj CURS cu partidele preferate de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi