Prim-ministrul turc demisionar a fost însărcinat de către preşedintele ţării să formeze un nou guvern

Președintele turc Recep Tayyip Erdogan l-a însărcinat joi pe premierul demisionar Ahmet Davutoglu să formeze un nou guvern, la o lună după alegerile câștigate de partidul său, informează agenția Anadolu, citată de AFP, citată de Agerpres. 
Iulian Tudor
09 iul. 2015, 17:12
Prim-ministrul turc demisionar a fost însărcinat de către preşedintele ţării să formeze un nou guvern

Aflat la putere de 13 ani, partidul lui Erdogan și Davutoglu a câștigat scrutinul de la 7 iunie, obținând 40,6% voturi și 258 din cele 550 de locuri de deputați, dar a pierdut majoritatea absolută, ceea ce deschide calea către formarea unui guvern de coaliție.

Ahmet Davutoglu afirmase joi că se așteaptă primească în cursul zilei mandatul de a forma un nou guvern. ‘Astăzi președintele îmi va acorda probabil mandatul pentru a forma un guvern. După primirea mandatului, voi cere organizarea de întrevederi cu toate partidele politice’, a declarat Davutoglu într-o întâlnire cu parlamentarii partidului său, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Premierul turc Ahmet Davutoglu a demisionat. Partidul islamo-conservator a pierdut majoritatea în Parlament

Din momentul primirii mandatului, el ar urma să aibă la dispoziție 45 de zile pentru a forma un nou guvern, în caz contrar existând perspectiva organizării de noi alegeri.

Până în prezent rămâne neclar dacă AKP înclină către formarea unei coaliții cu Partidul Acțiunii Naționaliste (MHP, de dreapta) sau cu Partidul Republican al Poporului (CHP, opoziția social-democrată).

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Gino Iorgulescu, prima reacție publică după declarațiile făcute de fiul său, Mario: „Îmi exprim profunda dezamăgire”
Capital.ro
Cartea Electronică de Identitate (CEI) pentru copii. Reguli pentru părinții care au copii mai mici de 14 ani
Playtech.ro
Centrale de apartament pe gaz: până în ce an pot fi folosite fără restricții, potrivit datelor oficiale
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend