Prima ambarcaţiune din PET-uri, construită de nişte români

Patru ecologişti, doi brăileni, un gălăţean şi un constănţean, s-au gândit la o modalitate originală de a se implica în protecţia mediului: au construit o ambarcaţiune din PET-uri, cu care urmează să navigheze pe Dunăre, de la Chiscani la Sfântu Gheorghe. În punctul terminus al călătoriei, barca din PET-uri va ajunge acolo unde îi e locul, adică la reciclare.
Romania TV
23 mai 2012, 12:45
Prima ambarcaţiune din PET-uri, construită de nişte români

„Petscăruş”, aşa cum a fost denumită barca de cei patru ecologişti, este confecţionată doar din sticle de plastic, fără lemn, fără metal, scrie obiectivbr.ro.

Cei patru tineri au de gând să parcurgă cu barca de sticle de plastic 201 kilometri, în patru zile.

„Proiectul „PETSCĂRUŞ ECOLOGIC TOUR” l-am demarat pe 1 decembrie 2011, după sărbătorile oraşului Galaţi. Ideea ne-a venit după ce am văzut grămezile de plastic (pahare, sticle) lăsate în urmă de cei care au petrecut la zilele oraşului. Am strâns de la prieteni 9.725 de sticle PET, din care am folosit pentru construcţia ambarcaţiunii 5.589, restul fiind reciclate. Pentru realizarea bărcii am avut nevoie de patru luni de muncă, în total 820 de ore”, a spus liderul echipei, gălăţeanul Bogdan Badiu, în vârstă de 38 ani.

Călătoria are aprobarea Poliţiei de Frontieră şi Autorităţii Navale Române, urmând a se desfăşura pe durata a patru zile, începând de sâmbătă, 26 mai.

Sâmbătă, în jurul orei 10.00, cei patru temerari vor face un prim popas în zona debarcaderului „Baza Nautică” din Brăila. Pe traseu, ei vor opri şi la Galaţi şi Tulcea, sosirea la Sfântu Gheorghe fiind programată pentru marţi, 29 mai, la ora 18.00.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil